Întrebare recomandată | Deidara554 a întrebat:

Hello! As vrea sa imi iau un animal de companie pentru apartament si m-am gandit la niste pesti,un hamster sau un papagal.Voi ce imi recomandati? Ati putea sa imi spuneti de ce recomandati animalul respectiv si cat costa in total (cusca,mancare,animalul in sine,jucarii, etc.)?

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Hei. Eu am avut pesti. Pesti au inceput sa moara acvariul a inceput sa picure, dezastru total. Nu te poti juca cu ei pentru mine sunt oarecum plictisitori. Eu am perus. Il cheama Momo. Sunt inteligenti perusii si pot fi invatati chiar sa si vorbeasca, daca iti iei baiat. Al meu sta pe deget, e prietenos, ii fac multe poze (sta la pozat). Daca iti iei 2 nu o sa te intelegi cu ei. Eu am avut mai multe generatii. Hamsterii rod tot, sunt draglasi, dar alearga pestetot poti sa-i pierzi, traiesc 2 ani si te atasezi de ei. Adica o sa plangi dupa el. Asa cel mai ieftin este papagalul. Pestii sunt costisitori. Trebuie sa-i ingrijesti bine ca sa nu-ti moara. Recomand perusul. Cusca gasesti si mai ieftina gen 35 de lei. Eu am dat pe a mea vreo 100 de lei.

16 răspunsuri:
| Dope a răspuns:

Eu îţî recomand peştii. Papagalul şi hamsterul trebuie curăţat des şi nici nu sunt igienice.
Eu am, şi am avut peşti de când mă ştiu. Am şi papagal, am avut şi hamster.
Cu toate că aleg peştele e cel mai costisitor animal! Mâncarea e ieftină, dar acvariul şi celelalte ustensile sunt foarte scumpe. În primul rând îţî trebuie un acvariu de cel puţin 10l, ca să nu chinui peştii. Preţul unui astfel de acvariu variază între 100-300 lei. Al meu a fost 130 lei. Acesta este al meu - http://www.zoomagazin.ro/pesti/3168-acvariu-marina-mermaid-10-l-12901.html
Aici este alt preţ, dar eu l-am cumpărat direct din pet-shop'ul oraşului mei. Dacă acest acvariu aşa vei primi filtru, nisip, plante la el. Pe scurt - are totul inclus. Îţi mai trebuie doar mâncarea, condiţioner şi termometru.
Nu uita - dacă ai nişte bani în plus ca să mai cumperi ceva îţi recomand să cumperi şi un încălzitor. Dacă mai vrei alte sfaturi nu ezita să mă contactezi, sau să ceri parerea unui veterinar. Noroc nu noii peşti!
P.S. Îţi recomand nişte betta, molly, etc. O să îţi spun mai multe rase. Să nu faci combinaţii aiurea că se mănâncă între ei. :)

| Mădă0611 a răspuns:

Hello!
Mie pestele nu imi pare animal de companie, desi, vorba lui Gdeni, e cel mai igienic, papagalul face galagie, deci hamster.

| viotedy a răspuns:

Pesti-nu fac galagie nici mizerie.cam 100 lei-cativa pestisori, acvariu, filtru.

| Iubibilăă a răspuns:

Un hamster care nu face galagie ca un papagal.
In fine, eu vreau sa-mi i-au un caine.
Dar hai sa recunoastem, hamsterul este mai bun.
Pa, pa.

| Gdeni a răspuns:

Pestele e cel mai igienicwinking acvariu si cateva accesorii i le iei in timp. curatenie ii faci la 3 4 zile, daca nu ii cumperi filtru.winking

| Sup3rN0va a răspuns:

Toti aleg papagal ca sta in cusca nu deranjeaza pe nimeni insa saracu se cam chinui daca nu-i dai si drumu de 2 ori pe zi macar sau sa iasa el cand vrea.

| AnyAnA99 a răspuns:

Iti recomand perusii pentru ca un hamster chiar daca e mai usor de intretinut moare foarte repede si dupa aceea suferi dupa el.De exemplu, sisi, hamsterul meu pitic a murit la un an jumatate sad.Eu am si 2 perusi si sunt foarte draguti happy iar fetita e dresata si sta pe deget

| UtilizatorulN a răspuns:

Pai un papagal vorbitor. ti-l recomand datorita faptului ca te face sa uiti de singuratate daca e cazul, te amuza. Papagalul ar costa intre 300RON-500EURO. big grin Cusca ar costa iar vo' 100 de lei, mancarea si jucariile in 50 lei maxim dintre care jucariile costa mai mult, mancarea de papagal e ieftina... 8-10 lei. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| awkward a răspuns:

Recomand Perusii, hamsterul moare si te atasezi de el, pestii sunt costisitori, trebuie sa stai dupa coada lor mai mereu laughing. Perusii sunt mai OK, asta a fost parerea mea happy

| Avon053 a răspuns:

Buna nu iti recomand pesti deoarece acestia sunt frumosi si ieftini dar instalatia (casa lor) este destul de scumpa si intretinearea la fel, nici hamster nu iti recomand deoarece s-ar putea sa evadeze si sa ajunga sa moara, cel mai bine e sa iti iei un papagal sau doi:femela si mascul pentru ca sunt si ieftini cei mici cam 25-30-40 lei max. si cusca la fel, ba chiar ar putea sa iti faca si pui iar in tretinerea lor ie ieftina.

| FărăFiltru a răspuns:

Crocodil, animal prietenos, nu-i trebuie cuşcă lui, poate vouă, mâncare o să aibă din belşug dacă o să-l scapi 2 minute din privire. Şi cam atât despre el.

| Deidara554 explică (pentru FărăFiltru):

Banuiesc ca esti destul de familiarizat cu acest animal din moment ce dai sfaturi atat de "utile", corect? In caz ca nu ai un crocodil de companie, ia-ti unul si spune-mi cum se comporta, asta in cazul in care o sa mai fi printre noi.Si sincer, daca nu ai de dat un raspuns care sa ajute, de ce te mai obosesti?

| FărăFiltru a răspuns (pentru Deidara554):

Supără-te.Fi rea/rău.

| Alex2500 a răspuns:

Hey!

Eu am avut atat pesti cat si hamster.

De pesti, eu zic ca sunt frumosi, insa nici nu simti ca ii ai in casa. Mai mult consumul pentru instalatie-acvariu.
Despre hamsteri nu cred ca pot sa iti spun prea multe. Am avut un total de 5 hamsteri. Doar 2 dintre ei au supravietuit vreo 3 ani.Restul au murit la scurt timp dupa ce i-am cumparat.Nu pot sa imi dau seama de ce, insa cred ca mancarea era de vina.

Eu iti recomand un papagal. Am unul de aprox 3 ani. Este un papagal de rasa Yaco. Daca iti place linistea, nu ti-l recomand deoarece ii place sa imite orice zgomotlaughing Ba mai mult, a reusit sa imita alarma de la masina.
Rasa este haioasa, si nu are pretentii la mancare. Ii plac foarte mult nucile si alunele.De pret, nu stiu ce sa iti spun, pentru ca l-am primit cadou si nu am avut tupeul sa intreb de pret.

Eu stau tot la apartament, si ma gandeam sa imi cumpar un catelus de talie mica. Cred ca o sa mai ma scoata din casa si din monotonie cat de cat.

Succes la animalute!

| DanyArtist a răspuns:

Depinde de ce ti se potriveste, daca nu te deranjeaza galagia ia-ti un papagal dupa nume consider ca asta ar fi o alegere buna, hamsteri sunt mai mult pentru copii mai mici iar pesti nu prea fac nimic asa ca devin plictisitori foarte repede

| AndraTh a răspuns:

Eu am un papagal(perus) insa este cam galagios. Sau un catel de talie mica... Iar daca esti o persoana colerica nu iti recomand pestiibig grin Pentru 2 perusi ajungi cam la 150-200 de lei cu tot ce le trebuie. Bafta in alegerehappy