| Andrei147374 a întrebat:

Salut, ma confrunt cu o problema. Câinele meu are vârsta de 9 ani, talie medie, husky siberian. E un cățel jucăuș, dar, in urma cu câteva luni a început sa vomite, de câte ori se agita sau se joaca cineva cu el. Uneori, nu vomita, doar se îneacă, încercând sa vomite fără a vomita. Am fost la diferiți doctori veterinari cu el, i-au făcut 2-3 injectii mi-au spus ca este o bacterie in gat, sau la stomac, a fost ținut pe antibiotic 29 de zile cu sirop de tuse si alte pastile alături de injectii. Am trecut cu el prin diferite forme de tratament. La toate, chit ca erau pentru stomac sau pentru gat a reacționat la fel. A fost bine timp de 2-3 luni după care aceasta reacție a revenit. Lucrul asta nu se întâmpla după ce mănâncă, sau orice alt lucru, doar atunci cand se agita sau se joaca cu cineva. El se comporta normal, mănâncă, are nasul rece si umed, da din coada, mănâncă ( destul de puțin, dar mănâncă puțin din fire, de cand era pui ). Unul dintre medicii veterinari mi-a spus sa nu mai vin cu el la fiecare 2-3 luni pentru ca atâtea injectii nu ii fac bine. Am auzit ca poate fi de la batranete, dar nu știu cum sa îl ajut. Accept orice sfat, URGENT.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i CARBUNE MEDICINAL cumparat din farmacie!
2 capsule (sau pastile) pe zi, timp de 1 saptamana si da-i un bol de apa ca sa bea dupa el.

Carbunele medicinal nu are efecte negtive nici pentru om si nici pentru animale, dar ajuta enorm sa distruga bacteriile rele si ajuta la refacerea florei instestinale.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Avand in vedere varsta inainte se recomanda sa ii faci niste analize de sange sa excluzi probleme mai serioase precum un cancer, o gastrita cronica, ulcer gastric. Trebuie facuta diferenta intre voma si regurgitare (in voma exista efort abdominal, in regurgitare doar deschide gura si se elimina hrana).
Nu stiu ce fel de bacterie sa aiba daca nu i s-a facut nici un examen bacteriologic sa ai o confirmare.
Nu este neaparat nevoie de injectii, atata timp cat cainele mananca poti merge la veterinar sa iti dea reteta de Controloc si Metoclopramid, acestea fiind si sub forma de pastile si se pot administra pe termen lung. Hrana de dieta Gastrointestinala (fie ca e de la Royal, Hills, Purina sau altele) ajuta pe termen lung.
Ne lovim frecvent de infectii cu Helicobacter Pylori.
Dar iti recomand sa excluzi ceva mai grav, iar asta o faci printr-o Hemoleucograma, Biochimie de sange, Ex Coproparazitologic, Ecografie abdominala, Radiografie.
ps: si mare grija ce ii dai de mancare, ca nu cumva sa fie de la hrana de la masa ta.
Cu stima!

Uite un articol despre voma la caini si posibilele cauze:
https://www.veterinarladomiciliu.ro/......tratament/