| aluminiu a întrebat:

Help!
Am 2 perusi care mi-au facut pui (5 la numar) si femela mai are inca 2 oua in cuib... Pana ieri totul era bine si frumos masculul o hranea si ea le dadea puilor insa azi pe la 8 si ceva cand masculul a intrat in cuib sa le dea mancare la puisori femela l-a atacat a iesit din cuib si tot il ataca aproape ca il omora asa ca am deschis usa de la cusca si a iesit afara si am asteptat 1 h si cand am vrut sa-l bag la loc femela a iesit din cuib si tot il ataca asa ca acuma l-am pus in alta cusca. Intrebarea mea este de ce l-a atacat si daca poate sa se descurce singura cu puii fara ajutorul masculului.

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Se descurca, tu doar pune-i mancare.

2 răspunsuri:
| Dємєηтă a răspuns:

Cumpara-i masculului o alta cusca, si lasa femela singura cateva zile pana se calmeaza.

| aluminiu explică (pentru Dємєηтă):

L-am mutat de atunci in alta cusca ca mai aveam una au trecut 3 zile si cand il bag impreuna cu femela stau aproximativ 4-5 minute masculul ii da mancare apoi femela se duce in cuib le da puiilor si cand iesa il ataca din nou, si iar trebuie sa-l scot apoi dupa o ora il bag inapoi in cusca cu femela si tot asa se intampla stau impreuna 4-5 minute el ii da mancare apoi dupa ce se duce si hraneste puii iese si il ataca.