| Kittyzzz a întrebat:

HELP! am o problema, voi primii vineri un catelus 27.06. 2014 care pe data de 6 face 1luna, imi puteti spune va rog ce ii pot da sa manance? Chiar nu stiu ce sa ii dau sa manance! Am auzit de un lapte praf pentru cateithinking Stiti cumva daca la 3 saptamani catelul stie sa isi faca nevoile singur?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Hmmm... cine e istețul care înțarcă un pui mai repede de șase săptămâni?!? O să fie tare greu - lapte de vacă NU are voie (cățeii au intoleranță la lactoză) așadar o să pape griş cu lapte făcut ca pentru bebeluşi. Brânză de vaci dulce, eventual cu un gălbenuș (crud) la două zile. Cam odată pe săptămână, o linguriță - două de tărâțe de grâu puse în gris sau brânzică.
Treptat începi să-i dai supă limpede de pui, iar de pe la două luni amesteci în ea şi bucăți de carne şi morcovi fierți. după trei luni, poate mânca pilaf de pui cu legume (FĂRĂ OASE!), carne de vită fiartă etc. Sau boabe speciale pentru cățeluși.
La vârsta lui trebuie să mănânce cam 6 mese pe zi, urmând să scadă cam la două pe la 9 luni - un an.

| MrAnonym a răspuns:

Ar fi bine sa il duci la un veterinar.Si iti va spune el ceva concret.

| Revendicated a răspuns:

Hey,Nu,de abia la 9-10 saptamani poate sa-si faca nevoile, in rest de mancare:lapte, sau pedigrihappy, la revedere

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru Revendicated):

Urăsc când cineva răspunde ceea ce vreau eu, dar are dreptate:lapte sau dacă vrei cumpără pedigri.

| edoardo a răspuns:

Da-i laptic cald.Da ai grija catelul cand vine sa fie sanatos ca poate sa aiba limbrici si nu e bun laptele si daca are limbrici trebuie sa-i iei pastile de la farmaciei pentru aceasta. Dar daca e sanatos niste laptic cald.Iti dau un sfat am avut si eu un catel care i-am dat niste oase de la carne si oasele alea i-au spart stomacelu si a murit. sa nu-i dai niciodata catelului oase tari pe care nu le poate sfarama el le inghite si gata s-a intamplat minunatia.
Succes!