Întrebare recomandată | RedNightmare a întrebat:

Help! Pisica mea a ieșit pe afară câteva zile și acum e vremea forte rea, vântul e puternic și rece, problema e că îi lăcrimează un ochi și s-a cam umflat, am auzit ca e de la frig, oricum, asta deja n-are importanță, ce pot să fac ca să îi treacă? Lăcrimează într-una, deja jumătate de față e udă. Chiar nu suport să o văd așa.

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pisicile nu racesc de la curent. Posibil sa aiba ceva in ochi ceea ce o jeneze, ori a capatat o alergie sau alta problema oculara care numai un medic veterinar o poate vindeca. Tu nu ai cum sa o ajuti cu vreun medicament sau tratament naturist, caci ii poti face mai mult rau. Tratamentele pe care noi le luam, nu sunt intotdeauna compatibile pentru animalele de companie.

| Sofer a răspuns:

Duo la medicul veterinar.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la farmacia veterinara daca nu ai posibilitate s-o duci la medic. O sa iti dea un tratament cu spectru larg pentru afectiuni oculare si o sa ii treaca problema.
Grija si rabdare cum ii pui in ochisor ca nu prea o sa stea.

| ywar a răspuns:

I mean vântul e puternic? Unde santul ma-si ai auzit tu vorbindu-se asa?

| MihaelaDart a răspuns (pentru ywar):

Pai asa se vorbeste pe internet, uita de limba romana, acum apar si englezismele! Ai uitat? laughing laughing Nu mai stie cum se spune la "i mean" in romana.

| ywar a răspuns (pentru MihaelaDart):

Doamne fereste, Mihaela! Ne schilodim zi dupa zi sufletele si limba pe care o vorbim. O generatie care trebuie sa fie reeducata din radacini. Mi-e teama ca nu voi mai prinde acest moment cand lucrurile vor reveni la normal.

| MihaelaDart a răspuns (pentru ywar):

Asta e noua generatie, din pacate... sad

| Salontanul a răspuns (pentru ywar):

Corect! Si daca le spui ca gresesc sar la gat si te jignesc.

| lorena66 a răspuns:

Pisicile sunt adaptate la temperaturile astea, chiar mai scazute daca stai sa te gandesti la ce era acum 10 ani pe vremea asta. E o infectie, mai bine viziteaza medicul veterinar. Nu-ti putem da raspunsuri concrete deocamdata. Dar medicul poate. Toate cele bune!