| veronicafrumusica a întrebat:

Help! Sunt fffff. trista. Ma simt foarte singura. De aceea le-am spus parintilor sa imi ia un iepuras de companie. Unul dintr-acela mic, pufos, dragut... Dar m-au refuzat. Stau la apartament si am mai avut un iepure. Atunci eram mai mica si nu stiu de ce mama a facut un fel de alergie de la fanul ala de iepuri. Acum cand i-am spus de iepure mi-a raspuns cu un mare NU. A spus ca miroase, dr noi avem o camera goala unde nimeni nu face nimic si nu au ce sa mai faca in ea deci va si ramane goala. Le-am spus ca poate sta in acea camera. Tot nu a vrut. A spus ca face alergie dar i-am spus ca acum am crescut si sunt in stare sa am singura grija de el si am sa ii schimb eu fanul si am sa ii spal eu cusca si tot degeaba. Am incercat sa fac si metoda cu curatenia in casa si sa le arat cat sunt de responsabila dar tot nu am reusit. De note bune nici nu se mai pune prolema ce eu sunt olipica si numai 10 iau. Nu e vorba nici de bani si chiar daca ar fi eu tot as avea banii mei sa mi-l cumpar. Apoi i-am spus cat de singura ma simt ca ea si tata pleca la servici si ma lasa singura in casa. Si eu nu am nici frati si nici surori si i-am spus ca ce pot eu sa fac de una singura ca vin de la scoala, imi invat si imi scriu si apoi stau de una singura in casa cat e ziua de lunga. Ce sa mai fac pentru ai convinga sa ma lase cu un iepuras? Pls help! Ma simt din ce in ce mai singura pe zi ce trece.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca vrei un animalut si ai tai nu vor iepure poti incerca pentru o pasare adica un papagal (sunt multe rase)sau chiar
pentru un hamster.
Spune-le parintilor cat inseamna pentru tine sa ai un animalut si ca meriti sa iti ia si mai ales motivul ca te simti singura. spune ca iti asumi toata responsabilitatea pentru el si vei incerca in continuare sa fii ascultatoare, responsabila si mai ales sa inveti bine.Si cum am zis mama ta are alergie la iepuri,sunt atatea animalute in afara de iepure. mici si mari. orienteaza-te pentru ceva de genul porcusor de guineea,hamster, perus, canar, broscuta testoasa, nimfe.
Fii insistenta si demonstreaza-le ca meriti si induioseaza-i..stai la o discutie cu ei serioasa si spune-le avantajele si dezavantajele unui animalut.
Si inca ceva important..incearca sa mergeti impreuna la un pet shop sa vedeti acolo animalute..sunt sigur ca le va placea macar unul..sunt adorabile la vedere mai ales animalele mici.
Poate nu e cel mai bun raspuns dar ti-am zis ideile mele.
Succes

4 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Iepurasul este un animal sperios, care face multa mizerie si miroase. Tu zici ca vei avea grija de el si strangi dupa el, dar asta doar in primele saptamani dupa aceea te plictisesti si ghici cine trebuie sa se ocupe de el? Mamica ta, doar nu o sa il lase sa moara de foame doar pentru ca tu te-ai plictisit de el. Ia-ti un animal mai indraznet, inteligent care nu face multa mizerie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt exact in aceeasi situatie ca tine, si eu sunt singura la parinti si chiar si eu mi-as dori un iepure, am intrebat-o pe mama mea si o spus ca e o mare responsabilitate.
Sincer nu stiu cum sa o convingi pe mama ta sa te lase sa ti un iepure in apartament dar ca sa nu te mai simti singura cheama din cand in cand o prietena la tine sau mai iesi si tu pe afara si poate o sa te simti mai bine.
Mult Noroc happy

| AnonymousTPU007 a răspuns:

Mai bine iti iei un caine.(din ala mititel,pufos, etc.)Poti face mai multe chestii cu el, cum ar fi sa te joci, sa il dresezi, etc.Cu iepurele nu prea poti face multe, doar ii dai sa manance, cureti dupa el, stai sa-l privesti si cam atat.

| adeluna a răspuns:

Veronica, Veronica, fata buna si cuminte...
Se pare ca ai incercat deja mai toate ideile la care m-as fi gandit si eu. Nu-mi mai ramane decat sa-ti propun sa le scrii o scrisoare, poate asa, daca au timp sa citeasca in liniste si sa analizeze situatia, inteleg cat de important e asta pentru tine.
Insa eu ti-as sugera sa-i rogi sa te lase sa mergi intr-o tabara. Sau propune o iesire de weekend cu familia. Sau mergi sa vizitezi o ruda in vacanta. Explica-le alor tai ca, daca nu sunt de accord cu iepurasul, trebuie sa gasiti impreuna o alta solutie singuratatii tale. Bafta!