| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Hey! Am si eu o intrebare mai mult pentru cei de la tara! Cu ce plante se pot hrani pasarile de curte(gaini,curci, rate si bibilici)? Eu stiam ca la puii de curca se da coada soricelului si urzica doar atat.Mai stiti si alte plante? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Păsările de curte se hrănesc cu cereale ( grâu, porumb etc. ) sau tărâțe realizată din mix de cereale ( grâu + porumb + orz etc. ).
Coada șoricelului e o plantă medicinală, dar nu e chiar așa de „ cărnoasă " deci nu cred că ce place, cât despre urzică, serios? tu ai mânca urzică crudă? Urzica te urzică, iar în caz că e urzică „ moartă " care nu te urzică / înțeapă miroase urât și la fel nu cred că le place. Ți-am zis, păsările se hrănesc cu cereale, nu cu iarbă. Crezi că găina iese la păscut? Le poți da iarbă păsărilor dar iarba e doar ca să mai ciugule și ele, iarba nu trebuie să înlocuiască cerealele. Dacă vrei să le dai iarbă păsărilor le poți da troscot, iarbă grasă, salată, susai, etc. ( caută poze pe google dacă nu ști cum arată ). Ai grijă, unele plante pot fi toxice și le pot face rău. Sau varianta 2, le dai drumu păsărilor prin curte și le lași să aleagă ce iarbă să mănânce.

| Betty12345678 a răspuns:

Nu le da urzici. Iarba creata sau cea lunga.

| Annamaria21 a răspuns (pentru Betty12345678):

Sunt bune si urzicile fierte pentru curci, stiu ca si bunica mea le da, deoarece contin fier