| CosmiiX a întrebat:

Hey. am un catsel:X
Si am auzit ca daca ii dau paine sa manance surzestelaughing [sper sa nu fie asa@!]
stiti daca e adevarat?
si stiti ce ar trebui sa fac sa nu isi mai faca treburile in casa?
Funda:X

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

... ce treaba are mancatul painii cu surzenia? ...astia care au inventat chestiile astea sun retardati pe bune!
2) ca sa nu isi mai faca nevoile in casa, plimba-l in parc mai des! si cand vrea sa isi faca nevoile in casa trage-i o palma la fund si du-l afara! cu timpul se invata! si o sa ceara singur! dar daca nu te descurci poti cere ajutorul unui dresor profesionist!

| Bya132 a răspuns:

Nu este adevarat, pai, gandeste-te putin, de obicei cateii care stau la tara mananca aproape doar paine! big grin

| Pitic a răspuns:

Nu va surzi, asa cum nici nu va muri daca mananca nuci, ciocolata, inghetata, insa din punct de vedere medical nu ar trebui sa ii dai tot ce mananci si tu deoarece de la anumite alimente ii poate cadea blana si nu se va dezvolta frumos.
Daca mananca paine atunci da'i sa manace al meu nu prea mananca nimic e foarte mofturos si ca sa il fac sa manance mancare gatita il las sa rabde de foame vreo 2 zile, imi e mila de el dar asa il invat.
Cateii fac in casa pana pe la 7 luni asa, insa tu trebuie sa ii faci un program iesi de 2 -3 ori pe zi cu el afara la ore bine stabilite ai sa vezi dupa 1 saptamana maxim 2 o sa se duca el singur la usa atunci cand are nevoie afara. Sau poti sa ii iei o cutie cu nisip da mai bine nu ca s-ar putea sa ''zgarme '' si sa faca mizerie, cand face pisu iei un proso/carpa care nu iti mai trebuie si stergi cu ea unde afacut pisu dupa ii dai cu el pe la nas si il pui pe balcon, in baie il lasi jos dupa ce ii dai sa manance il duci acolo sa miroase si o sa se obisnuiasca sa faca acolo.

| Pitic a răspuns:

Apache : ca sa duci cainele la dresaj iti trebuie vreo 2 milioane, nici un dresor cu diploma nu e asa de prost sa lase la pret.
laura: nu ai cum sa inveti un caine sa faca afara recompensandu-l, nu va stii pentru ce ii dai mancare, pentru ca sta pe lanaga tine, pentru ca il chemi ( nu merge asa)
lolipop: nu moare nici un caine daca mananca ciocolata, insa i se face rau, vomita, ii cadea blana.

| Laura_2393 a răspuns:

Daca te iei dupa majoritatea medicilor veterinari cainii nu au voie sa manace decat macare speciala pentru cainii. Nu stiu daca ai observat dar majoritatea medicilor veterinari se ocupa si cu comercializarea acestui tip de hrana. Eu am un caine de aproape 12 ani si nu l-a afectat in nici un fel mancare normala( nu cunosc motivul dar nu a acceptat de mic mancarea pentru caini)
In ceia ce privese dezvatatul de a-si face nevoile in casa dul la locul faptei explica-i ferm ca a gresit si apoi scoate-l afara sau dul la locul unde vrei sa isi faca nevoile si arata-i ca acolo trebuie sa faca. Daca vrei sa il inveti afara ai putea sa il scoti la plimbare si cand isi face nevoile sa il reconpensezi cu ceva de mancare ce sti ca ii place.

| Luiiizaa a răspuns:

Nu este adevarat!big grin.Sa nu ai incredere in comentariile scrise pe site'uri.sau de la alte persoane... uneori sa nu ai incredere nici in veterinari!happy
Cel mai bine e sa ai incredere in tine insuti!
Numai stapunul stie ce e mai bine pentru cainele lui!:X

Sper ca te'am ajutat.
Funda:X!