| คиค a întrebat:

Hey, cine are [sau a avut] catel bichon [maltez de preferinta] il rog mult de tot sa-mi dea cateva sfaturi cum sa ma conport cu catelul de cateva saptamani, cum sa-l hranesc, de cate ori il scot la plimbare [ sau daca nu am voie sa-l scot la plimbare pana nu ii termin de facut vaccinurile], daca i-ati dresat usor, daca sunt nazdtazanu [ rod mobila, isi fac nevoile in casa], daca lasa par, daca se curata greu petele acelea rosii de la lacrimi... eu stiu, chestii din astea.

Mersi mult! :*

P. S. Nu vreau link si nici date stiintifice, sau ce gasesc si eu pe net.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Eu am bichon maltez (fata). Acum are aproape 6 luni si o am de la 7 saptamani.
Legat de comportament, vei vedea ca decurge de la sine. O sa se lipesca de voi asa de tare ca nici sa vrei si nu ramai necucerit de el. Cu toate astea trebuie sa te si impui. Adica daca face vreo boacana spune-i nu raspicat si ignora-l putin (1-2 minute). E bine ca toata lumea care e de fata sa faca asta, altfel va crede ca cine il cearta e rau si ceilalti sunt buni si nu va invata ca a gresit cand i-ai zis nu. Sa nu-l bati niciodata ca nu te ajuta sa-l inveti. Poti sa tipi putin la el daca e comis-o grav, dar apoi ignora-l. Tot despre comportament, nu-l lasa sa doarma in pat. Daca cedezi o data, asa va fi toata viata. Iti spun din proprie experienta. Eu nu m-am impus la capitolul asta si bichonul meu doarme pe perna, nas in nas cu mine.
Legat de hrana, nu-i da Pedigree sau alte chestii ieftine pe care le vezi la televizor (chappi, etc). Cea mai de calitate hrana pentru catei este cea de la Royal Canin, urmata de cea de la Hill's si apoi Purina ProPlan. Daca nu vrei sa-l omori la 3-4 ani, ia-i hrana de calitate. Pt inceput pana face 3 luni ia-i Royal Canin Starter si dai 4-5 mese pe zi. Incearca sa i le dai km la aceeasi ora, sa-i faci un program. Dupa 3 luni, sa-i iei Royal Canin Mini Junior pana la un an si dupa un an Royal Canin Mini Adult. Doar asa vei putea sa te bucuri de el 15-18 ani. Pe masura ce creste renunta la cate o masa pana ajungi la 2 mese pe zi la un an. In niciun caz nu-i da hrana ta. Cauta pe net alimente interzise cainilor si respecta cu sfintenie lista aia.
Legat de plimbare, pana termina vaccinurile si inca o saptamana dupa ultimul nu are voie sa mearga pe jos pe afara si nici sa intre in contact cu incaltamintea voastra ca ii poti aduce boli pe talpa. Nu stii in ce ''noroc'' calci.winking In perioada asta, cumpara-i de la pet-shop covorase pentru catei sa faca nevoiele pe ele. Daca face aiurea, spune-i Nu si pune-l acolo de fiecare data. Fiona mea a invatat intr-o saptamana sa faca numai pe covorasul ei. Vezi ca fiind mic are si vezica mica si va face f des (chiar si din ora in ora ziua). Va face in special dupa somn, dupa joaca si dupa ce mananca si bea apa. In momentele astea lasa-l sa faca si apoi ia-l la joaca. Pe masura ce creste va face tot mai rar, ajungand ca la maturitate sa faca doar de 2-3 ori pe zi.
Dupa ce termina vaccinurile si trece o saptamana, poti sa-l scoti afara. La inceput il vei scoate km la 2 ore pana invata complet sa faca numai afara. Neaparat sa-l scoti cand se trezeste, dupa joaca, dupa ce mananca si bea si imediat inainte de culcarea de seara. cand face afara lauda-l si da-i un biscuit pentru catei, cand face in casa spune-i nu raspicat, ignora-l si scoate-l afara. Evident nu va mai face si afara, dar il ajuta sa prinda ideea ca trebuie sa faca afara. Fiona a invatat in 3 saptamana sa faca numai afara.
Legat de dresaj, invata f repede daca faci sa para totul o joaca. Adica invata-l chestii in joaca, nu te apuca special sa-l dresezi. Si nu-l certa cand greseste ca altfel nu va mai invata deloc. cand executa corect ce ii ceri lauda-l si dai ceva bun (biscuit), cand nu executam uita-te in alta parte si nu-i da nimic. Apoi incearca din nou. Eu am invatat-o pe Fiona pana acum: adu!, sezi!, culcat!, stai!, hai la mama!, uite batul! (adora sa-i arunc batul), cearta!, mers la pas, mergem afara!, mergem in parc!, uite catelul!, uite pisica!, da pupic!, sus! (sare), roata! (se invarte), musca! (prinde muste) si cere! (mers in 2 picioare). Oricum daca vrei sa-l inveti cate ceva, fa-o pana la 9-10 luni. Dupa un an iti va fi extrem de greu sa-l inveti ceva.
Legat de mobila sau alte chestii de ros, Fiona nu a ros nimic aiurea pana acum. In principiu ei rod de plictiseala. Daca pleci mult timp de acasa mai bine nu-ti lua bichon. Oricum ai grija sa aiba in permanenta oase de ros de la pet-shop, din alea din piele de vita si multe jucarii. Daca nu se plictiseste nu face prostii.
Legat de par, daca il piepteni zilnic sau chiar de 2 ori pe zi, nici nu o sa simti ca ai animal in casa. Oricum trebuie tuns km la 2-3 luni.
Legat de petele de la ochi, sunt 2 categorii de bichoni: unii au pete, altii nu au. Cei care au pete, le au pentru ca e o chestie genetica, asa le-au mostenit si nu prea poti sa scapi de ele. Dar trebuie sa le cureti ochii zilnic ca sa le diminuezi. Poti incerca apa calda, ser fiziologic sau solutie speciala pentru ochii bichonilor. Rezultatul va fi acelasi, crede-ma le-am incercat pe toate.
Alte chestii... daca mai ai intrebari te ajut cu mare placere!

| Gliga_Raluca_1975 a răspuns (pentru sufletzel):

Petele de la ochi nu cred ca sint genetice. Se formeaza datorita lacrimatului. Lacrimeaza din orice, schimbare de mediu, nisip pe plaja, vint, poluare, mirosuri care nu-i convin, etc. In rest aveti dreptate. Ochii necesita doar atentie speciala, curatat zilnic. Eu l-am avut pe-al meu in Bucuresti 6 luni si era maro la ochi, m-am dus cu el la munte si n-a mai avut nimic. Poluarea e foarte importanta, sint extreme de sensibili.

12 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Eu am bichon havanez si l-am scos afara chiar din prima zi cand a ajuns la mine(avea 1 luna jumate si un vaccin facut). Cand e micut trebuie sa il scoti afara din 2 in 2 ore ca sa se invete isi face nevoile afara. Apoi cand se obisnuieste, va cere el singur afara. Oricum eu il duc pe al meu de 3 ori pe zi afara si are 2 ani acumbig grin Nu am probleme cu petele sau cu parul pentru ca imi place sa il tin tuns. Sunt foarte inteligenti, pot fi dresati usor. Chiar si eu as vrea sa imi mai cumpar un catelus-maltez. Ii adorlove struck

| คиค explică:

Mersi mult de raspunsuri, dar cam pe la cate luni poate fi scos afara?
Deoarece mi-se pare cam greu sa stea numai in casa...[stau la bloc]

| Tabii. a răspuns:

Bunahappy. Eu am bichon havanese.La inceput ii cumperi mancare Pedigree pentru pui.NU ai voie sa il scoti afara adica sa mearga el pe jos pana nu ii faci vaccinurile, iar pana vei putea trebuie sa ii cumperi niste covorase speciale pentru eihappy.
Mai tarziu e normal sa faca odata in casa.Parul daca il piepteni mai des nu mai lasa asa mult si in casa.
De dresat nu l'am dresat, deoarece e bine sa fie si rau cu altii si sa nu stea sa puna toti mana pe el, iar pe tine si cei din familia ta sau cei care stau mai des cu el nu ii musca.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am bichon maltez si e adorabil.Stiu cat e de greu la inceput daca nu are cine sa-ti dea un sfat, afara poti sa-l duci de 4-5 ori pe zi, e chiar indicat, iar cu comportamentu depinde de tine ce-l lasi sa faca.Eu sunt foarte mandra de a meu pentru ca e o cumintenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un catel bichon maltez dar ma ingrijoreaza faptul ca are o luna si 1 saptamana si are 1 kg deja...nu stiu ce se intampla... oricum am probleme cu el e foarte bolnav! nu stiu la cat poate ajunge la maturitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu am o catelusa(Bichon maltez). Catei nu se scot afara pana nu ii termini vaccinurile, deoarece pot lua paraziti, boli si microbi.In legatura cu blana, il poti spala 1 data la 2 saptamani,dupa baie il piptani(foarte bine ca sa ii descurci parul).Ii cade parul foarte mult, de aceea e bine sa-l pieptani des. Ochisori trebuiesc stersi cu apa distilata si vata sau tifon(de preferat tifonul, deoarece curata mai bine).

| Funditza88 a răspuns:

Buna! Si eu imi voi cumpara in curand bichon maltez (fata).Am citit pe net ca nu are nevoie de plimbari foarte lungi, strictul necesar este de 1 ora pe saptamana dar eu oricum o sa o scot mult mai des. Ca sa nu mai dai bani pe absiorbante poti sa iei o tavita (sau o cutie de carton mai solid joasa) ii pui cateva ziare si gata: litiera gratis! Ca sa nu mai stai sa o inveti sa faca, exista in pet shopuri niste sprai-uri cu care dai pe locul unde vrei sa faca si o atrage si face acolo. Gasesti pe maxi pet online sau chiar la magazin dar cauta mai intai online ca sa vezi cum arata. Sa il hranesti cam de 3 ori pe zi cand e mic in total pe zi 60 pe care le portionezi. Face in primele 5-8 luni de viata dupa 10-15 min urineaza dupa ce a baut apa. Nu stiu insa de cate ori pe zi face nevoia solida dar caut si eu pe net. Tot ce ti-am spus stiu un pic de pe net si din propia experienta ca am o catelusa metis care a nascut acum un an 5 catelusi si i-am crescut de la nastere pana acum( mai am unul). Sper ca te-am ajutat.

| Danuta_Maria_1996 a răspuns:

Nu ai voie sa il scoti in primele 3-4 luni de viata,cand sunt mici rod lucruri din casa pentru ca le cresc dintii, nevoile le fac in casa pana cand invata sa mearga, il poti invata sa isi faca nevoile pe un covoras absorbant. Se pot dresa usor daca ai o relatie frumoasa cu animalutul. Trebuie sa ii dai recompense de fiecare data cand face ceva bine, daca face ceva rau ii poti spune "nu e voie" si sa ii faci semn, niciodata sa nu il bati

| Roberto_9918 a răspuns:

Am cumparat si eu un pui maltez de 8 saptamini direct de la o crescatorie, a avut primul vaccinul facut la 6 septamini si am facut eu aldoilea la 8 septamini, dar inaitne de asta i-am facut baie, si am scos-o cu noi la o excursie la munte pentru 3 zile, dar am tinut-o numai in brate sau in masina. Chelsea este foarte jucausa, mananca cam de 4 ori pe zi si are acum 850 gr. mai greu este ca ne trezeste noaptea o date la ora 1 si apoi la ora 5, cere atentie si are chef de joaca, dar nu dureaza mai mult de 20 minute si se culca la loc.Am provizat in holul apartamentului un spatiu de 120 cm *80 cm inconjurat de 4 placi de pal( se poate si din plastic sau orice material solid). Acolo la un colt are covorasul ei absolvant pentru pipi, iar la coltul opus farfurie de mancare si cea cu apa.In mijloc are o pernuta dar de multe ori prefera se doarme direct pe gresie mai ales cand e cald. in timpul zilei o scoatem de acolo de cateva ori, ne jucam cu ea, iar apoi imediat o punem acolo pe covoras pentru pipi. A invatat foarte repede, si nu face altundeva decat acolo pe absolvant, chiar daca ne jucam cu ea in camera, dar se abtine! absolvantul trebuie schimbat zilnic altfel daca e prea murdar il evite si face chiar pe margina covorasului. Cu mancare deja are un program stabil: dimineata la 8 Royal canin junior apoi la pranz fierbem putin piept de pui, il tai marunt sau tocat amestecam cu royal canin si aduagam si putina apa fiarta din pui. E nebuna dupa meniul asta si linge si farfurie cu pofta. apoi dupa 2 ore unsfert de morcov semi fiert, iar serara numai mancarea uscata (Royal canin junior) si nopatea la ora 12 tot la fel. Pot sa spun ca este foarte fericita la noi si se dreseaza repede.Sunt curios sa vad cum va fi peste 2, 3 saptamini!

| Ralukaap a răspuns:

Am si eu catel sa stii si trebuie sa il scoti de 3 ori pe zi afara si cel mai bine ii iei un gen de covoras foarte ieftin si il pui pe ala. Eu ii dau mancare sensible. E foarte dragalas si jucaus. El are 1 an si jumate si e foarte cuminte il mai las si uneori in pat, dar cand ii zic sa se dea jos se da imediat fara dresaj.