| JullErika a întrebat:

Hey. E destul de greu să scriu asta. Vă rog să aveți un pic de seriozitate și profesionalism. Mulțumesc.

Acum 8 luni și un pic bunica mea a murit. Stătea la țară, trecând peste familia noastră a trebuit să vândă casa și să facă curățenie prin lucruri. Precizez. Noi stăm departe și nu avem o situație atât de bună încât să ne plimbăm dus întors de fiecare dacă când vrem. Ea avea un Pechinez care îl ținea în curte (foarte bine dresat) pe care l-am luat acasă. Nu am putut să-l ducem la un centru pentru animale pentru că nu avem unul în apropiere dar și pentru că este un câine bătrân. Are 13 ani. Este un câine destul de morocănos, nu-l poți lua ridica sau mângâia pentru că e agresiv. Nu îi se pot face băi sau tăia unghiile.
În ultima săptămână a început să facă prin casă (involuntar) deși am incercat să-l scoatem mai des afară nimic nu sa schinbat.
Nu știu ce să fac. Sunt încă la liceu deci nu am un loc de muncă și trăiesc cu mama mea. Care aduce un venit minimul pe economie.
Nu ne permitem să îl ducem la veterinar și nici nu am putea. Din cauza agresiunii. Avem un veterinar la capătul orașului pe care l-am sunat să ne de-a un sfat.
El a insistat să îl aducem deși nu putem să-l transportam, și când l-am adus cu taxiul de la țară să pișat pe mine și în taxi.
El ne-a sugerat că probabil are mai multe probleme de sănătate și trebuie să-i fie făcute teste. Cea ce nu ne permitem. Am întrebat cam cât ne-ar costa (200-300).
Cineva mi-a sugerat eutanasiere-a lui dar aceasta nu intră în discuție deoarece nu pot plati 400 de lei pe ea.
El este primul câine care îl avem.
Poate dacă e cineva care știe în situația asta ce aș putea face. Și vă rog fără mesaje de ură cum ar fi: (Vai dacă nu te poți întreține de ce ai mai luat un câine în grijă. ) Am avut 2 alegeri ori să îl las pe stradă acolo ori să îl i-au pentru că stau într-un oraș mic și nu există adăposturi.
Vă rog seriozitate. Nu-l pot păstra în casă și să-l las să se pișe peste tot, iar scutecele din acelea pe jos nu merg pentru că el nu-și dă seama unde face.
Primesc niște bani de buzunar 100 de lei pe lună dar nu mai mult.
Este o măsură disperată.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Deci vrei sa scapi de caine (din varii motive) dar nu vrei sa scapi de caine (din varii motive).

In primul rand, ma bucur că ai suficientă umanitate sa nu-l abandonezi.

Eu as fi incercat sa-l las in grija unui vecin de la tara. As fi lasat bani pentru mancare. Dar aici ar fi intervenit iarasi problema banilor.

In sate mai sunt medici veterinari fara cabinet care ar fi facut procedura de eutanasiere mult mai ieftin.

Sincer, orice solutie implica bani. Chiar si pastrarea lui.

As incerca sa negociez cu un veterinar suma pentru eutanasiere (minimul e undeva la 200 in București pentru cainii mici) si as incerca sa ma imprumut la cineva.

Bafta

| JullErika explică:

Hey mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Printr-un grup de Facebook am reușit să iau contact cu un veterinar de la mine din județ care a putut să îi de-a un tratament la un preț pe care mi l-am permis. Din păcate cățelul nu a mai rezistat decât încă 2 săptămâni și a murit.

| Jemaryo a răspuns:

Bună ziua!
Din ce oraș/județ sunteți?