| alexuta029 a întrebat:

Hey..eu imi doresc enorm un chiuhuahua. Sunt responsabila si pot sa am grija de el. Am terminat clasa a 5a cu 10 iar acum sunt in a 6a. Tata ar fi de acord sa imi ia dar mama nu este.Imi spuneti cum sa o conving pls? Eu stau la apartament dar e foarte mare. Am carti despre cum sa cresc puii de caine si tot ce imi trebuie. Acum am facut un dosar in care am scris cat de mult vr un caine, si ma gandeam inainte de craciun sa il lass,, din greseala" la vedere.

Va rog mai dati-mi idei! FUNDAA

Răspuns Câştigător
| MrZbyy a răspuns:

Convinge-o cand e linistita cand bea cafea de ex, cand este relaxata spune-i ca e cea mai buna si alte multe complimente si ca il doresti, daca nu spune da, si la aceasta spune-i ca nu vei mai manca la mine functioneaza! Bafta!

10 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Din ce ai zis aici, mie nu imi pare ca esti prea constienta de ce presupune detinerea unui caine.

Adica ca sa ai un caine nu conteaza media cu care ai terminat clasa a 5-a...

Tu trebuie sa fi constienta de cantitatea de timp pe care trebuie sa o acorzi catelului. Adica nu ajunge decat sa te joci cu el si sa ii pui mancare de 3 ori pe zi sau sa te asiguri ca are apa.

Trebuie dimineata la 6-7 sa iesi cu el afara sa isi faca nevoile. Cand este mic este destul de greu sa ii faci acest program, pentru ca el atunci isi face nevoile pe unde apuca, iar tu trebuie sa fi cu ochii pe el si sa vezi cand e gata sa isi faca nevoile si sa il scoti afara.

Dupa ce mananca trebuie sa stai cu el afara pana isi face nevoile, iar de obicei la catei asta poate dura si o ora ( crede-ma eu nu am citit asta in carti, stiu din experiente anterioare).

Cand este mic trebuie sa fi cu ochii pe el foarte mult timp in primele luni astfel incat sa ii reglezi un program, ceea ce nu poate realiza un elev cu scoala fara ajutorul unui parinte.

Pe langa asta trebuie si bani ca sa fie sterilizat, pentru ca atunci cand va creste si va trece prin perioadele de calduri va fi neplacut pentru el sa se chinuie asa, sau daca il imperechezi dupa vei fi responsabila de cateii pe care ii va face, va trebui sa le gasesti un stapan nu ii poti arunca pur si simplu in strada, sau sa ii pastrezi tu ( parintii tai nu vor fi de acord sa sta cu acei catei si sa se asigure ca au tot ce le trebuie, pentru ca niste catei mici de varsta aia sunt costisitori, le trebuie vaccinuri inclusiv si chihuahualui tai iiitrebuie niste vaccinuri regulate ca sa teasiguri ca este sanatos, iar aceste vaccinuri de asemenea costa).

Si nu este deloc usor sa gasesti un stapan pentru eventualii catei, am intalnit multe persoane care nu au reusit sa geseasca stapan, inclusiv eu am fost pusa in situatia asta si am fost nevoita sa merg pe la tara din poarta in poarta sa intreb lumea cine doreste un pisic ( eu nu am avut catei am avut pisicibig grin ), si este destul de jenant sa faci asta, dar mama imi zicea ca daca in 2 zile nu le gasesc stapan ii arunca, iar eu nu eram de acord cu asa ceva.

Pe langa cele mentionate un chihuahua are nevoie de hainute cand este frig, pentru ca e este destul de sensibil.
Sunt destul de multe aspecte la care eu cred ca nu te-ai gandit.
Probabil de aceea mama ta nu este de acord.
Daca chiar vrei un chihuahua si chiar consideri ca esti in stare sa ai grija de unul dovedeste asta. Incearca se realizezi un program in acel dosar al tau pe care ar trebui sa il respecti daca ai avea un caine si prezinta-l parintilor.

| alexuta029 explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Stiu asta am citit tot ce se poate. si am mult timp liber. dimineata ma scol la 5 chiar daca nu am caine, camera mea este tot timpul ordonata iar de bani nu duc lipsa. pot sa am grija de el, il pot scoate de 5 ori pe zi daca e nevoie mancare ii dau tot timpul iar camera mea este foarte mare si are spatiu de joaca. la tara am avut un catel si am avut ff mare grija de el dar cand am plecat l-au furat niste oameni.sad mama stie ca sunt responsabila dar nu e de acord cu mizeria.dar am evoluat pentru ca nu mai zice nu zice ca se gandeste.

| alexuta029 explică (pentru SupradozaDeViseXD):

Si in dosar am mentionat programul ( la minut) scos caine plimbat teme si tot.

| EuElyEla99 a răspuns:

Heyhappy In primul rand, nu vreau sa te superi pe mine dar, cred ca mama ta, are dreptate. Am si eu catel chihuahua, si este ff greu de intretinut. Trebuie plimbat zilnic, mai ales ca tu stai la bloc, ii trebuie foarte multa atentie si...trebuie tratat, ca pe un adevarat membru al familiei. Acum, ti-se pare foarte usor dar, dupa ce ti-l iei, nu o sa mai fie asa. Parerea mea, este sa mai astepti macar vreo 2 ani sa-ti iei un catel chihuahua.
Sper ca te-am ajutat si sper sa nu te superi pe mine:*

| alexuta029 explică (pentru EuElyEla99):

Nu ma supar dar eu chiar sunt dispusa sa il plimb sa ii acord atentie si tot ce ii trbvr doar sa ma ajutati sa o conving

| MrZbyy a răspuns:

Dupa ce il detii nu o sa il mai vrei, te plicti sa il plimbi face traba mare si mica in casa pana il inveti afara sau la olita va plange 2/3 nopti etc... Si eu am unul da e foarte mult de munca cu el si apropo is sensibili la zgomote. Bafta!

| alexuta029 explică (pentru MrZbyy):

Crede-ma nu ma voi plictisi

| alexuta029 explică:

Deci va rog dati-mi niste idei cum sa imi conving mama. le voi incerca pe toate cea care merge va primi funda

| MrZbyy a răspuns (pentru alexuta029):

Convinge-o cand e linistita cand bea cafea de ex, cand este relaxata spune-i ca e cea mai buna si alte multe complimente si ca il doresti, daca nu spune da, si la aceasta spune-i ca nu vei mai manca la mine functioneaza! Bafta!

| AdrianaArianafx a răspuns:

Daca vrei aceasta rasa de caine, ai grija de el! nu uita ca au urechi sensibile si nu le place zgomotul.tremura foarte tare atunci cand sunt agitati.din fericire, nu mananca prea mult.bafta!

| alexuta029 explică (pentru AdrianaArianafx):

O sa am si stiu ca sunt sensibili chiar imi doresc ff mult