| anamariastanciu2066 a întrebat:

Buna ziua! am nevoie de ajutor, am găsit un cățeluș pe strada, l-am luat pentru că mi se făcuse milă de el, era înfometat, plin de purici, i-am făcut baie, dar tot au mai rămas ceva purici, am fost la veterinar, mi-a recomandat ceva otrava pentru purici, iar cățelul și-a lins blănița acolo unde am pus otrava, și acum îi este rău, vomita, i-am dat lapte, dar degeaba, ce se poate face în această situație? mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine il lăsai pe strada asa il omori trebuia sa iti dea veterinarul o zgarda anti purici pe care le pui la gît cîinelui si asa dispar puricii si nu are cum sa se linga dar daca i dai sprai pe piele il ustura ca are rana de la scarpinat si se linge si moare bravo tie, si la pisici asa se pune zgarda de silicon anti purici la gît unde nu se poate linge deloc.

| anamariastanciu2066 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Păi înseamnă că este vina veterinarului, eu am cerut ceva să-l scap de purici, avea și în ochi efectiv, el mi-a recomandat acea otrava, pe care i-am aplicato pe coama, dar am mers cu el la veterinar și are limbrici, deci nu este de la otrava, eu așa am crezut, mi-a dat ceva pastile

| dullcat a răspuns:

Suna medicul veterinar si intreaba.In mod normal trebuia sa aplici solutia acolo unde el nu ajunge sa se linga.

| haileewatson a răspuns:

Sa mergi de urgenta la veterinar, in loc sa stai pe TPU in timp ce cainele tau este in pericol!

| anamariastanciu2066 explică (pentru haileewatson):

Am mers cu el la veterinar, este bine

Răspuns utilizator avertizat
| litere123 a răspuns:

Ar fi trebuit ca otrava pe care ți-a recomandat-o medicul veterinar să-i fii fost pusă la ceafă, pe pielea acestuia. În zona aceea nu ar fi ajuns cu limba. E bine că i-ai dat lapte, dar acest lucru doar i-a alinat gâtul și stomacul. O recomandare ar fi vizitarea din nou a medicului și administrarea unui nou medicament (injecție). Pentru purici e bună și zgarda, dar cel mai bine sunt picăturile pentru îndepărtarea pe cel puțin 6 luni a puricilor. Sănătate ție și cățelului! Frumos gest, by the way!

| DoamnaLalea a răspuns:

Du-te la un veterinar cu el nu iti pierde timpul pe TPU!
Otrava de purici se pune dupa cap, la ceafă!

Răspuns utilizator avertizat
| TipaAia369 a răspuns:

Mergi cu el la urgenta (la o clinica veterinara, desigur) cat de repede, daca vrei sa fie bine. De ce sa risti viata unui catelus pentru o ora cat iti ia sa mergi cu el la veterinar?