| AtateaConditii a întrebat:

Hey iubitori de animale, mi-am luat ieri o perusica pentru masculul meu perus pentru ca e singur. Si pare somnoroasa si cand am atins-o ii simteam osul sub burtica, nu s-a atins de mancare i-a dat putin din gura masculul si mi-e frica sa nu moara de foame. Pare tare obosita si doarme mereu, poate e batrana sau e bolnava? Cand am luat-o parea foarte vioaie. Si ce inseamna cand isi tine aripile intredeschise si tremura in aceelasi timp? Funda cat America!

8 răspunsuri:
| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Si perusica mea a murit din cauza asta, avea exact aceleasi simtome..este bolnava cu siguranta!
Fugi la medic!

| karsivan a răspuns:

Nu este in regula, este bolnava, daca simti osul este foarte slaba nemincata de mult, la doctor fuga.

| LiviuuuXD a răspuns:

Da,e influentat de atmosfera. Doamne fereste,ii simti un os la burtica? E ceva foarte grav! Veterinarul, urgent! Cand isi tine aripile asa inseamna ca ii e cald. Dar eu ma gandesc la ce e mai rau, ai mare grija! Apropo, ce culoare au narile ei? Maronii, roz sau crem? Are caca la fund si penele ne aranjate?

| AtateaConditii explică (pentru LiviuuuXD):

Nu are cac ala fundlaughing, are culoarea narilor crem si penele sunt aranjate. Da acum este putin mai vioaie, inca o intrebare cand o sa se imperecheze?

| LiviuuuXD a răspuns (pentru AtateaConditii):

Se imperecheaza primavara.

| AlinSUNT a răspuns:

Poate nu este invatata cu, cusca sau masculul...

| LittleKidu a răspuns:

Peruşul este puternic influenţat de atmosfera de afară şi de cea din casă. Dacă dimineaţa este mohorâtă şi ploioasă, peruşul va fi destul de retras şi de apatic, fără prea mare chef de joacă, decât dacă îl provoci tu. Dacă vede soarele (şi îţi aduc aminte că ar fi bine să ţii colivia în apropierea unei ferestre), va fi bucuros toată ziua.
o pasare bolnava are penajul zburlit, in dezordine, fara luciu:pozitia corpului este "adunata", ochii sunt inchisi sau pe jumatate inchisi(ca si cum pasarea ar fi somnoroasa).

| AtateaConditii explică (pentru LittleKidu):

Nu are penele zburlite si fara luciu, arata bine doar ca e somnoroasa si se misca cam greu. Fain copy pastewinking.