| AlyNa12 a întrebat:

Ce faceti?
Am si eu o nelamurire in legatura cu hamsterul meu, care este de rasa siriana. Problema este urmatoarea : cand am fost sa o cumpar ( pe la sfarsitul lui august, mai spre septembrie) la Animax, vanzatorul mi-a spus ca e fata. Dar am inceput sa am indoieli. Inainte sa pun aceasta intrebare, m-am uitat la mai multe site-uri despre inmultire. Dupa m-am uitat la un articol in care iti spunea cum sa iti dai seama daca e fata sau baiat. Ei bine cu prima,, element" m-am lamurit, dar cu al doilea...nu. Spune ca numai femela are sfarcuri, dispuse in 2 randuri paralele pe lateralele abdomenului. Si cand am mi-am examinat hamsterul nu avea! Aveti unii dintre voi hamsteri sirieni dar sa fie femele, care au sfarcuri?
Ah si...mai am ceva. As mai frea sa mai am un hamster, tot sirian, mascul ( cred ca intelegeti pentru ce laughing, dar parintii mei nu sunt de acord. Plus ca hamsterii sirieni sunt teritoriali si indiferent ca e partener, frate se iau la bataie pentru teritoriu. Poti pune o femela si un mascul impreuna doar cand femela e in,, calduri" ( am citit cum sa imi dau seama cand e ) ca sa.... Si sa ii las vreo o ora singuri. Cum as putea sa imi conving parintii sa imi mai iau un hamster mascul? Plus ca sora mea mai mare are alergie la blana si abia ne-am permis un hamster. Dar 2. Mai ales ca va costa mai mult din cauza: custii ( cum v-am spus, sunt teritoriali, deci custi separate), mancare pentru 2, apa pentru 2 si altele. Sper sa aveti un raspuns pentru cele 2 probleme ale mele! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| alymitu a răspuns:

1. Eu am avut hamster mascul. Daca hamsterul tau are doar o "chestie" laughing in josul burtii e mascul. Dar daca are mai multe e femela. Nu stiu cum sa iti explic exact laughing. Dar daca vanzatorul ti-a zis ca e femela probabil asa este. Poate e prea mica si inca nu poti sa iti dai seama tu.
2. Eu zic ca mai bine nu mai iei alt hamster. Daca ti-ai obisnuit hamsterul cu carne, sunca, daca o sa nasca o sa isi manance puii si nu cred ca vrei asta sad.

Sper ca te-am ajutat :*!

| AlyNa12 explică (pentru alymitu):

Nu. Hamsterul meu mananca seminte doar happy
Oricum multumesc.