| sebydoda a întrebat:

am nevoie de ajutor. Am pus la incubat niste oua intr-un incubator totul bine si frumos dar in dimineata aceasta am constatat ca sarise o siguranta si au rămas fără curent pe timpul noptii, nu stiu exact cat... Trmperatura din incubator era de 20 de grade iar ouăle erau reci. Mai sunt sanse sa mai iasă pui?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Sunt sanse mari.mai ales daca nu ai pus de mult timp ouale la incubat.Asaza incubatorul pe o patura astfel incat sa poti inveli incubatorul. Se intampla ceva daca se raceau de tot in ultimile zile dar daca ai pus ouale la incubat de numai 7-10 zile,reia procesul. Acum dupa ce s-a intamplat asta, nu le mai intorci pana maine dimineata, le lasi sa se incalzeasca la temperatura optima si de maine le intorci dimineata si seara. Daca se mai intampla sa se ia curentul, invelesti imediat incubatorul cu patura de sub el, asa isi va pierde mai greu din temperatura. Succes la pui.

3 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Si eu vreau pui :X

| sebydoda explică:

Ouăle sunt puse de cinci zile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sebydoda):

Daca sunt puse de 5 zile atunci nu e nimic, va scoate pui.Calculeaza pe calendar si dupa 18 zile de incubat, nu mai intorci ouale. In aceste 3 zile cat au mai ramas, puii se vor pozitiona pentru ciocnire. daca le intorci in continuare, ei nu isi fac pozitia si vor muri in ou.