| HappySadness a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata, dar ma tot framanta big grin : Daca pui oua la o closca sa le cloceasca si in aceeasi zi pui alte oua la incubator (numai cateva happy )si in ziua in care trebuie sa iasa puii pui ouale din incubator sub closca si ies pui la closca ii primeste? Eh, nu stiu daca m-am exprimat corect dar sper ca ati inteles. Mersi
Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

Depinde de closca. Unele closti le recunosc, altele nu. Unele doar le accepta.Eu cand eram mica, aveam o closca care accepta toti puii.Alta insa ii ciupea pana ii omora.Deci revenind, depinde de closca.

5 răspunsuri:
| spotlight a răspuns:

Da cu siguranta ii va primi closca, eu am avut o closca care a clocit, un puisor era negru si ceilalti de culori deschise si closca tot il ciocanea in cap dar pana la urma la accepptat si era al ei dar cred ca ii va primi.

| airam a răspuns:

Bineinteles ca i primeste! bunici mei faceau asa mereuhee hee deci puneau oua la closca si in incubator si dupa ce ieseau pui i punea la closca si tot asa pana ce o closca ajungea sa aiba 50 de puihee heeserios vbvstraight face

| Cocodrilo a răspuns:

Nu am experimentat, probabil ca merge. Am insa un alt cometariu.
Closca e,, dimensionata" pentru a avea grija de un numar maxim de pui (mai mic sau cel mult egal cu numarul oualor pe care ea le face in mod normal pentru clocit.
Probabil ca are si o rezerva de resurse incat sa faca fata si la mai multi pui - pe riscul stapanului. Daca closca mai e si firava, supraincarcarea ei ar putea periclita dezvoltarea puilor.
E ca si cum vrei sa conduci masina tot timpul cu pedala de acceleratie,, la blana".

| andras14 a răspuns:

Cred ca da, dar mai poti sa asezi puii sub closca imediat ce au iesit din clocitoare fara sa te vada closca (asta e probata) ca ii primeste

| TOLBA_8059 a răspuns:

Lasi ouale la incubator pana scoate pui apoi ii pui la closca
funda te rog