| iLovedYou96 a întrebat:

tot eu sunt! astazi am "venit" cu o intrebare mai... nu stiu ce sa spun, dar cu siguranta va veti da seama acum, caci intrebarea este acesta: parintii si bunicii mei urasc animalele in special cateii, eu in fiecare zi le spun parintilor daca imi cumpara un catel din asta: http://anunturi.zoopedia.ro/......e-545.html dar mereu raspunsul este"nu". Va rog sa-mi spuneti cum as putea sa-i conving ca un catel este cel mai bun prieten al omului? Eu as vrae sa am unul si sa am grija de el, sa ma fac mai responsabila de mica(am 10 ani jumate) Va rog sa-mi spuneti cum sa-i conving sa-mi cumpere un catel? va multumesc!

Răspuns Câştigător
| sssoriii a răspuns:

De ce nu le spui exact ce ne-ai spus și nouă? Că vrei un cățel să ai grijă de el, să devii mai responsabilă în ceea ce faci? Problema e că, dacă părinții tăi urăsc cățelușii nu prea poți să-i convingi așa ușor. Dacă stai la bloc mai bine e să nu ai cățel.Crede-mă ai multă bătaie de cap.De ce nu îți cumperi momentan un papagal? Sunt foarte drăgălași.Mult noroc!kiss

2 răspunsuri:
| Seniorithabebi a răspuns:

Ufff. si parinti mei mereu imi spuneau asta happy da fai sa isi faca impresia ca tu chiar meriti adica : fii cuminte happy invata bine happy ascultai pe parinti happy si daca tot se apropie craciunul poate ca iti vor cumpara unul happy poate ca parintilor tai nu le plac animalele ptc lasa par da bichoni nu lasa par asta stiu sigur big grin dale impresia ca tu chiar meriti happy succes happy funda?

| KellyGreen a răspuns:

Buna! Poi cred ca parinti tai gandesc total gresit, de exemplu parinti mei mi-au lua un catel de cand aveam 2 ani pentru a ma face sa fiu mai prietenoasa si sa comunic mai bine cu ceilalti.Ar trebui sa ii intrebi pe parinti tai ce e asa de rau in a avea un animal de companie mai ales ca, catelushi sunt minunati. M-am uitat intr-o seara la stiri si si chiar era un documentar cu bebelusi si catei in care spuneau ca cea mai mare bucurie pentru. oricine e sa aiba un catzel.Acum am 15 ani si tot am un catel si parinti ma tot intreaba daca mai vreau un acvariu cu pesti.Catelul nu e dor cel mai bun prieten al omului el\ea e de fapt un frate\sora care iti este alaturi mereu, daca, cazi te asigur ca catelul o sa vina langa tine cand plangi, daca pleci undeva catelul o sa se tina dupa tine, daca ai plecat undeva mai mult timp catelul o sa te astepte la poarta pana vi, catelul nu te abandoneaza la greu cum ar face oricine altcineva
si sa stii ca as putea continuua sa iti dau exemple dar as scrie 1 an in continuu su tot nu as termina.Iti spun toate astea din propria mea experienta, catelul meu m-a ajutat sa nu mai fiu timida, mi-a aratat ce inseamna cu adevarat prietenia, loialitatea si iubirea.Cred ca ti-am dat in raspunsul meu o multime de motive pentru. a le spune parintilor tai. Orice caine oricat de rau ar fi daca capata un stapan devine cel mai blând, poti sa iei si un caine de pe strada si e de ajuns sa-l iubesti si pentru el nu mai conteaza nimic nu ii mai trebuie hrana vra doar sa il iubesti.Toti caini oricat de fiorosi ar parea au un suflet mare si isi doresc dor pe cineva care sa-i iubeasca si sa ii aprecieze. Sper ca ti-am fost de ajutor si o sa-i convingi pe parintii tai sa iti i-a un catel pentru te asigur este cel mai frumos cadou pe care l-ar putea cineva vreodata primi.