Întrebare recomandată | BiancaAlecsandra a întrebat:

am un arici si il hranesc cu mancare de pisici si chiar nu am avut probleme cu el adica e sanatos.Bun deci problema am observat ca nu mai am mancare si toate magazinele sunt inchise.Eu mai am un catel si as vrea sa stiu daca ii pot da bobite de ale lui in seara asta si daca nu ce as putea sa ii dau pana maine?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Nu aiavut probleme cu el deoarece este un mamifer carnivor asemenea pisicii!
Dar totusi tine cont ca nu ii face bine atat de multa hrana pentru pisici!
De ce?
Hrana pentru pisici nu este la fel de hranitoare ca cea de rame sau greieri,in timp ii va afecta cresterea hranirea!
Baga-i in dieta si lacuste,greieri si rame, vii sau nu, daca este obisnuit cu hrana care nu misca happy, va accepta, acestea trebuie bagate in dieta macar 1 masa pe saptamana.O sa vezi diferente mari, va fi mult mai activ si mai sanatos.
Cat despre rezistatutl fara hrana...
poate sa stea 3 zile fara sa manance nimic fara sa il afecteze!
Mai ales daca este un arici de-al nostru, obisnuit cu temperaturi scazute, il duci afara intr-un tarc iarna si ii dai de mancare 1 data pe saptamana happy,nu moare pana maine!
Daca tii neaparat ariciul mananca orice tip de hrana preferabil fiarta,pentru a nu avea probleme cu posibili paraziti existenti in carnea cruda.
Schimba-i dieta, doar hrana de pisici nu ii ajunge si nu ii acopera toata gama de nevoi, poti merge si intr-un petshop mai mare si sa ii cumperi hrana vie gen greieri sau deshidratata, se gaseste oricum, treaba este sa vrei sa gasestiwinking.
Sper ca te-am ajutat!
Te salut!
Adrian!

| BiancaAlecsandra explică (pentru Doctorfishadi):

Mersi greieri primeste de 2 - 3 ori pe sapt. dar problema e cu ramele laughing adica eu cred ca ii e scarba caci nici nu le atinge.din cand in cand ii mai dau din cand in cand si cate o bucatica de carne fiarta, fructe etc.Pe el il am de cand avea vreo cateva zile maxim o sapt si il hraneam cu seringa (bineiteles fara ac )si imi e foarte drag mai ales ca e obisnuit cu oamenii dar de ceva vreme avem probleme de comportament putin laughing cand era mai mic dormea cu mine il tineam in mana etc dar totusi acum cred ca e o perioada de maturizare sau hormonii laughing sicer nu imi dau seama oricum mersi pentru sfaturi, daca mi-ai putea da si alte sfaturi cum sa il mai cumintesc, cum sa il cresc mai bine ti-as fi recunoscatoare

| Doctorfishadi a răspuns (pentru BiancaAlecsandra):

Se maturizeaza si devine ceva mai teritorialsi agresiv, este normal.
Poti sa ii amenajezi un fel de terariu in casa, unde sa ii pui pamant si plante.Si il lasi acolo majoritatea timpului,il deranjezi mai rar,o sa ii faca bine din toate punctele de vedere. Daca este arici de-al nostru,trebuie sa il lasi intr-o incapere rece la iarna,neaparat,trebuie sa isi faca "somnul de iarna",aricii, ursii si in general mamiferele nu hiberneaza iarna, asa cum spunem noi, ei intra intr-un somn de iarna, din care se trezeste la cateva zile sa manance.Ai grija insa ca temperatura din camera aceea sa fie insa sub 10 grade, altfel isi va consuma energia si va murii, neputand sa isi incetineasca functiile corpuluidin cauza temperaturii prea mari!
Deci are nevoie de 1-5 grade,dar asta la iarna, nu acum!
Daca este arici de la petshop, nu are treaba cu hibernarea, sau nu toate varietatile.
Daca mai ai nevoie si de alte sfaturi, oricand!
Te salut,
Adrian!

| BiancaAlecsandra explică (pentru Doctorfishadi):

Mersi!

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Fructe mai baga.

| Kriss96 a răspuns:

Nu poti sa-l lasi asa pana maine? S-ar putea sa nu-i faca bine daca ii dai cine stie ce altceva. Maine dimineata te duci si ii cumperi. Nu moare de foame. Mai bine asa decat sa-i daca ceva care sa-i faca rau si sa ajungi la veterinar.

| Gaby46 a răspuns:

Pai ai putea sa il scoti in oras la un restaurant. Sau i-ai puta da niste carne fiarta, ai putea sa încerci si cu câteva granule.