| ReadZore a întrebat:

Aseara am vazut un motanel pe strada de vreo 4-5 luni cred. L-am luat eu pentru ca mi s-a parut necajit. Adica se vedea dupa el ca decum l-am bagat in casa am pus niste mancare si apa si a golit tot. El e bland si deja s-a acomodat cu casa,dar am o problema cu el. Problema pe care multi o au cu animalele. Seara dupa ce mancase se trezise si sa plimbat putin prin casa, eu ma gandeam ca merge in baie sa isi faca treburile pe o tavita cu ziare. Dar nu, el se intorsese si peste vreo 5 minute a inceput sa miaune si a sarit in pat,a inceput sa de-a cu ghearele de pat si l-am dat repede jos ca incepuse treabalaughing.Eu nu folosesc tavita cu nisip, niciodata nu am folosit, mereu am folosit ceva cu ziar sau hartie igienica sau la o veche pisica care a murit mergea singura in cada. Vreau sa imi invat motanul sa isi faca treburile acolo pentru ca el e singuru pisic care imi face asa.

6 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Si eu am avut povara asta...
Cumpara in general o cutiuta cu nisip, dar numai daca vrei.
Citeste aici:
http://www.animalutze.com/articole/pisica-nevoi.php
Mult Succes!

| mihnea123abc a răspuns:

E e mic acum o sa te trezesti seara cand te duci la baie sa calci intr-o,, bucurie'' da te obisnuiesti tu cu mirosu.

| Madutzza98 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...

| DragosEsteCuTheAngel a răspuns:

Pune-i in cada/langa ziar mancarea lui favorita (o descoperi cu putin noroc), inchide-l acolo si fa asa cel putin 2-3 zile. Daca face caca in cada din primele dati, da-i mancarea fav. Daca nu face, ii arati cu degetul mai intai la cada, apoi la mancarea fav pe care nu i-o dai. Eu asa mi-am invatat catelul. Acuma, depinde si de noroc. Multa bafta!

| JolnT a răspuns:

Cand vezi ca vrea sa-si faca treaba baga-l in camera unde ai tavita si inchidel acolo vreo 15 min sa vezi daca face in tavita si daca face fai asa vreo 4-5 zile si vezi dupaceea daca nu nu stiu. Daca nu in loc de ziare incearca sa-i pui nisip.

| TheCreeperBreakerRO a răspuns:

Cand vezi ca ii vine sa faca caca dul rapid in locul unde vrei sa faca de fiecare data si pune langa lapte si ceva mancare si dupa ce a facut acolo(daca a facut) mangaiel si distreaza-te cu el si fa asa cam 3-4 zile sa vezi ca o sa mearga eu asa am facut.