| YoCookieMonster a întrebat:

Astazi am gasit pe strada mea un pisoias si l-am luat acasa.Am citit intr-o revista ca trebuie infofolit cu un prosop cu apa calda si luata temperatura.Am facut ce a scris in revista dar incontinu tremura. I-am dat de mancare si s-a culcat.Cand s-a trezit tot tremura si nu stiu ce s-ai mai fac
Ce ii pot face? Va rog! Raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna EmoLove,
Imi spui te rog ce varsta are pisica? Are doar cateva zile sau este mare, umbla (1-2 luni).
Daca are mai mult decat 3 sap nu e bine ca l-ai infofolit cu un prosop cu apa calda. Pentru moment, e bine dar dupa vreo 30 minute da-ti seama ca acea apa se raceste treptat, depinde si de temperatura camerei si puiului ii se face frig in timp ce prosopul imbibat in apa se face tot mai rece. Iti recomand sa iei pisicul si sa il usti cu un alt prosop si daca e nevoie sa folosesti foehnul la viteza mica pana ii se usuca blanita. Poate ca la tine sunt vreo 20 de grade dar tu nu ai putea sa stai intr-un prosop prin casa fara sa iti fie frig nu?
Poate tremura de frica daca are 1-2 luni pentru ca e mic, probabil a avut frati, surori si dintr-o data se vede singur fara mama, fara frati. O alta cauza ar putea fi prosopul acela care ii tine mai mult de frig si nu de cald. Daca prosopul e deja rece si pisicul tremura s-ar putea sa se raceasca foarte urat si va avea nevoie de medicamente dupa consultarea unui medic veterinar.
Pa, pa

15 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Atunci nu ar trebui sa ii mai pui prosopul cu aba imbibata pe pisoias pentru ca se poate raci destul de urat. De cand il ai? Daca il ai de 3-5 zile nu ar mai trebui sa tremure, poate ca ar mai plange din cand in cand.

| DoarOana a răspuns:

Atunci e normal sa tremure. Maine dimineata vei vedea ca nu va mai tremura.

| YoCookieMonster explică:

El s-a acomodat cu casa.Sta linistit la caldura intr-un patut, se joaca cu un soricel cu sfoara care merge dar totusi tremura incontinu.

| YoCookieMonster explică:

Cred ca are in jur de 2 luni ca e maricel

| YoCookieMonster explică:

Azi dimineata l-am gasit

| Cher22 a răspuns:

Tremura pentru. ca este speriat. Tu nu te-ai speria daca te-ar lua cineva de pe strada? Si eu am o prietena care si-a cumparat un caine si eu nu-l mai vazusem pana atunci, ea a plecat la dansuri si la lasat la mine ( pentru. cateva ore ) tremura tot fiindca nu ma cunostea, iar dupa un timp sa obisnuit cu mine. Se va obisnui incearca sa-i areti ca nu-i faci nimica rau doar vrei so ajuti. happy Funda?

| Skylerx a răspuns:

Ea nu s-a obisnuit cu locul si ii este frica. Las-o cateva zile, se va obisnui si te va iubi (daca si tu o iubesti si ii faci pe plac). Succes.

| solumaam a răspuns:

Nu ai decat sa il ingrijesti in continuare la fel si i-si va reveni.
El tremura din cauza fricii ...pana ce l-ai luat tu banuiesc ca l-au fugarit cainii sau l-au speriat copii si este in stare de soc.
Deci stai linistita ca pana maine i-si revine!

| darielle a răspuns:

Deci asigura-te ca o invelesti cu 2 paturi si ca ai cald in casa.
Daca nu este din cauza caldurii, atunci poate ii este frica, pentru ca pisicile sunt foarte fricoasa.Las-o singura sa se obisnuiasca in casa si sa nu faci miscari care pot face zgomot.Las-o sa doarma si sa faca ce vrea pana se mai linisteste.
Sper ca totul va fi bine.

| Lovely_6403 a răspuns:

Cred ca ii este putin frica de tine, pentru ca nu s-a obisnuit cu tine. Dar sa stii ca nu a patit nimic, asa fac si cainii si orice animale, deoarece nu cunosc locul.

Sper sa se acomodeze si sa o iubesti. Te pup si o pup si pe ea/el. Funda, am doar doua

| AlecsMeeeh a răspuns:

Eu cred ca e doar speriat...mai ales daca l-ai luat asa pur si simplu de pe strada.Trebuie sa se acomodeze cu noua lui casa, sau tremura pentru ca ii e frig.

| AlecsMeeeh a răspuns:

Oricum nu cred ca ar putea fi ceva grav, stay linistitawinking.

| Dya_2611 a răspuns:

Poate e prea mic si nu se poate tine pe picioare, de obicei asa sunt pisoiasii, nu-ti face griji nu e nimic in neregula cu el.

| Diva_8181 a răspuns:

Vrei sa castigi instant? http://facibanipenet.ro

| veveritaveve a răspuns:

Ar fi bine sa il duci la un veterinar sa il consulte. Daca este suficient de mare poate fi deparazitat intern si extern si apoi vaccinat.