| TurcoaicaTa a întrebat:

pisica mea ( are 8 luni) azi s-a simtit rau nu s-a misca deloc daca o ating sau o iau in brate incepe sa miaune tare i-am dat sa manance dar nu vrea, oare ce o avea?

12 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

8 luni... poate e si in calduri, de obicei se zice ca pisicile pot intra in perioada de calduri de la un an in sus, dar se poate si mai devreme.
Pisica mea a intrat in calduri prima data la 8 luni.
Cand este in calduri de obicei are o pozitie mai ciudata cu fundul in sus, si se freaca foarte mult de covor, miauna putin mai deosebit ca de obicei si mai tare.
Nu prea stiu cum sa iti explic... site-ul asta m-a ajutat sa imi dau seama exact cum se manifesta pisicile cand sunt in calduri, poate te va ajuta sa iti dai seama daca si pisica ta e in calduri:
http://www.animalutze.com/articole/recunoastere-calduri-pisi.php

Daca este in calduri ar fi bine sa mergi la veterinar sa iti dea niste pastile care sa o ajute, pentru ca nu ii face bine acea stare.

Daca nu este in calduri si este bolnava va trebui sa mergi tot la veterinar si sa ii descri starea pisicii, daca intr-adevar e bolnava noi nu avem ce sa ii facem, numai veterinarul stie ce e de facut.

Si ar fi bine sa te duci chiar azi sa te interesezi la un veterinar, pentru ca nu sti cat de grava e starea ei...

Sper sa se faca bine rapid :*

| Archdaemon a răspuns:

Du-te urgent cu ea la veterinar, serios...

| TurcoaicaTa explică (pentru Archdaemon):

Acuma nu pot e 12 noaptea maine o sa ma duc cu ea...

| aladinbeci a răspuns:

Probabil o doare ceva. E posibil sa fi fost lovita sau, cine stie, sa fi mancat ceva otravit si sa aiba dureri. Du-te cat mai repede si discuta asta cu un medic veterinar. Eu sper ca pisica sa se faca sanatoasa.

| TurcoaicaTa explică (pentru aladinbeci):

Si eu cred ca o fi fost lovita sau o fi mancat ceva otravit ca eu ziua o las pe afara si se intoarce singura.

| Zazu a răspuns:

Pisicile au predispozitie la infectii urinare sau probleme grave de rinichi datorita mineralelor din mancarea cumparata sau a grasimii din mancarea gatita.

| bogdan72 a răspuns:

A mea a avut o data febra. A stat o zi intreaga intinsa, abia se misca, nu manca, nu bea nimic.
Totusi, daca miauna tare e posibil si sa o doara ceva. Nu stiu... Ar fi bine totusi sa o duci la veterniar.

| Gstefan a răspuns:

Mergi la veterinar cu ea, noi nu avem de unde sa stim ce se intampla cu ea.

| TurcoaicaTa explică:

Se misca foarte greu in reluare e mai lenesa si orice i-as face miauna straight face

| Laura164 a răspuns:

Si pisica mea a patit la fel...dar ea a fost otravita..nu manca, nu se misca, nu facea absolut nimic, si dupa 7 zile, otrava si-a facut efectul.
Du-o repede la veterinar!

| Pituc_Diana-maria_1994 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie a calcat-o o masina pe piciorusele din spate am crezut ca se vindeca deoarece manca dar a doua zi am gasit-o sub o cutie am luat-o in brate nu se mai misca am pus-o pe o patura si in final a murit...crying mai bine sa o duci la veterinar cat se poate de repede urgent!

| alialexuta a răspuns:

Saraca sad nu stiu