| 7DaysCuPortocale a întrebat:

Hey ya :3. Timp de 12 ani si ceva, am trait numai cu pisici :d. Insa, de o saptamana motanul meu a murit. Mama nu mai vrea sa vada pisici, si nici bunica. Eu cu tata iubim extrem de mult cainii ♥. Problema e ca avem o curte cam mica, si nu ne permitem un caine de talie mare sad. Da' tata mi-a promis ca maine se duce sa se uite de un catelus / o catelusa. E pui, de aproximativ 2 luni, si e de talie mica. Acum vin intrebarile :
1. Cum sa-l dresez daca o sa fie pui?
2. Are ceva daca-l culc in garaj, cu usa inchisa?
3. Ce hrana sa-i dau?
4. Ce jucarii?
5. De cate ori sa ies cu el afara?
6. Ce se intampla daca nu-i fac vaccinurile I don't know
Multumescc frumoss big hug!

Răspuns Câştigător
| ARF a răspuns:

Buna. Inainte sa ai un caine, trebuie sa stii cateva lucruri: cainele cand este pui este foarte actic, trebuie sa stai mereu cu el sa nu se loveasca, din moment ce este activ trebuie sa te joci mereu cu el. Uite urmatoarele lucruri de care ne-ai intrebat:

DRESAJUL.
Ca sa il poti dresa, trebuie sa petreci foarte mult timp cu el. Fa sesiuni de dresaj de cateva ori pe zi, dar nu foarte intens, ca o sa obosesti cainele. O sa invete repede daca ii arati pas cu pas, sau daca ii dai bunatati. Ca sa invete repede, asigurate ca nu sunt factori care sa deruteze animalul [ zgomotele, alte persoane prin preajma ]. Dar, depinde si de rasa. Unii caini invata mai greu, altii mai usor, de aceea trebuie sa petreci mult timp cu el.

CULCATUL
Daca il culci in garaj, nu are nimic, dar fii sigura ca ai tot ce ii trebuie. Trebuie sa fie cald in garaj, in unele garajuri este foarte, foarte frig, deci trebuie caldura. Pune-i si cateva paturi in garaj pentru mai multa caldura.

HRANA
Cainii nu sunt pretentiosi la mancare. Poti sa ii dai mancare obisnuita de caine, poti sa ii dai carne facuta in casa. Incearca mancarea de la pedigree, este cea mai buna. Nu ii da foarte multe oase, are voie sa manance, dar nu in cantitati mari.

JUCARII
Aici este foarte important. Jucariile trebuie sa fie din cauciuc. Daca sunt tari nu o sa le poata musca, si o sa isi sparga dintii. Asigura-te sa nu fie foarte mari, dar nici foarte mici, deorece pe unele le poate inghiti. O minge de cauciuc cam de marimea unei mingi de tenis ar fi buna, la fel si acea gaina din cauciuc, care o gasesti la fiecare Petshop.

IESITUL CU CAINELE AFARA
Trebuie sa iesi cu cainele de CEL PUTIN trei ori pe zi. Cainii au nevoie de foarte multa miscare. Nu il tine foarte mult in lesa. Din moment ce este pui, poti sa ii mai dai si drumul sa se joace, dar stai mereu pe langa el. Ai grija sa nu se apropie de cainii foarte mari. Unii caini nu au problema cu ceilalti caini, dar alti caini o sa il muste. Deci sa fii foarte atenta cu el cand te duci la plimbare. Trebuie sa isi faca nevoile afara, daca nu o sa le faca in casa.

VACCINURILE
Du-te la un medic veterinar sa ii faca vaccinurile, deoarece poate sa primeasca un virus, mai ales cand se raceste vremea. Ca sa nu se imbolnaveasca, du-te la medicul veterinar.
Din moment ce este mai frig afara, poti sa ii cumperi si niste hainute pentru caini.

Sper ca te-am ajutat! >big grin

| ARF a răspuns (pentru ARF):

Nu am scris tot ce voiam sa zic, am uitat de REGULI big grin

DRESAJUL
1. Daca are un comportament nedorir, pur si simplu spune-i STOP sau spune-i sa stea.
2. In niciun caz NU il lovesti.
3. Foloseste stimulente pozitive. Daca face ceva bine, da-i bunatati sau felicita-l. Daca greseste, nu te supara pe el, si exerseaza din nou.
4. O comanda pe rand. Nu il invata mai multe lucruri deodata. Asteapta pana prinde prima comanda, apoi incearca sa ii arati si alta.
5. Nu tipa la el. Incearca sa iti mentii tonul vocii placut.
6. Nu te astepta sa faca tot ce ii spui tu. Pana se obisnuieste, o sa mai faca si unele lucruri de capul lui.
CEL MAI IMPORTANT ESTE SA AI RABDARE

HRANA
Cainele NU are voie sa consume:
-alcool
-aluat
-brocoli
-oasele de pui
-ciocolata
-cafea, ceai si suc
- alimente grase
- ficat
- nucile de macadamia
- alimente mucegaite
- ciuperci
- ceapa si usturoi
- cartofi cruzi
- stafide si struguri
- tutun
- frunze de rosii
- apa statuta si apa din toaleta.

JUCARII
Daca nu ai timp sa ii cumperi o jucarie, poti sa ii faci una. Ia mai multe sosete vechi sau uzate, inoadale la capate. Si gata. JUCARIE PENTRU CAINI.

IESITUL CU CAINELE AFARA
Daca locuiesti intr-o zona aglomerata, trebuie tinut in lesa. Daca nu, se poate rani + il vei avea mereu sub control.
Cand iesi din casa sa il plimbi, NU lasa cainele sa iasa primul din casa! El va crede ca o sa aiba tot contolul asupra ta si o sa te duca unde vrea el. Iesi tu prima, iar dupa aceea cainele.
Nu il lasa sa alerge dupa biciclete, masini, motoare, sau dupa oameni care alearga. Unii caini inca mai au instinctul de vanatoare.
Nu il lasa sa manance ce gaseste pe jos, Poate fi stricata mancarea, si o sa aiba numai toxine in burta.
Nu il lasa sa roada lesa. Cand nu esti atenta, poate sa rupa lesa cu dintii si sa fuga.
Atentie la persoanele in stare de ebrietate! De multe ori, mirosul, mersul si strigatele lor enerveaza cainele.

SI AM TERMINAT. Acul este tot raspunsul, sper ca te-am ajutat.

| ARF a răspuns (pentru ARF):

P.S.: Scuze pentru unele greseli de ortografie, si multumesc pentru. fundita :*!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După ce este adus acasă, mergi cu el/ea la un medic veterinar pentru control, etc.
Pa, pa.

| condemnedAntagonist a răspuns:

1.Nu-l dresa, ştie mai multe ca tine probabil.
2.E grav, culcă-l cu uşa deschisă.
3.Peşti uscaţi.
4.Strap-on,dintr-astea,consultă un veterinar pentru recomandări.
5.Intreaba-l pe taicasu sa vezi daca-i da voie.
6.Nimic grav.

Pentru nimic...

| lizucalisuca a răspuns:

In completarea frumoaselor sfaturi date de ARF, daca nu ii faci vaccinurile cand iesi cu el afara poate face parvoviroza si poate muri. Asadar nu e bine sa il scoti afara cat e puiut pana nu se termna seria de vaccinari. Noi chiar pusesem o carpita cu dezinfectant pe presul de la usa pe care ne stergeam picioarele inainte de a intra in casa, pentru a indeparta riscul de a aduce virusuri si bacterii pe talpi, inainte de a termina vaccinarile catelusei noastre.

| karinabitte a răspuns:

Cainele cand este pui invata foarte repede, ii arati ce vrei tu sa il inveti si daca il rasplatesti cu un biscuite pentru catei el va intelege ca ce face este bine. Daca il culci in garaj este foarte probabil sa planga si sa-si faca treburile acolo sau sa roada cate ceva.Cand este pui trebuie sa ii dai bobite mici si de preferabil moi, este bine sa amesteci pedigree cu alte bobite si sa nu-i dai mancare de oameni.Trebuie sa ii iei jucari de cauciuc pentru ca sa le roada pe ele si nu alte lucruri, daca stai la casa nu este nevoie sa iesi cu el ii dai voie in curte si il lasi sa se joace si daca nu poti iesi de 3-4 ori cu el vreo 20 de min si cu vaccinurile este recomdat sa fie facute pentru ca ii feresc de boli, de raceli, de bacterii si purici cred. Sper sa-ti fi fost de folos!