| anonim_4396 a întrebat:

Cine poate sa imi dea un sfat i-as fi recunoscătoare.
Sunt nevoită să stau o perioadă la sat aproape de munti.Iar aici, perioada asta ciobanii, ciurdarii etc isi lasa căinii sa haladuie prin sat liberi (ceea ce nu cred ca e nici normal, nici legal). Pana acum aveam cățelușa mea de curte pe care o mai las dezlegata si inca un caine mare de pază din vecini cu care s-a împrietenit.Astea doi, în afara ca se mai vad seara si stau la mine in curte nu pun pe nimeni in pericol (a mea e talie mica si e inofensivă, iar cel mare nu este si nici nu a fost agresiv cu nimeni niciodată, chiar noi l-am salvat dintr-o zonă de pădure si i l-am dat omului ce are aici un depozit sa fie de paza si sa poata supravietui si el).Mie imi sunt dragi animalele si nu le-as face rau, stiu ca ei săraci nu au vina ca sunt doar niste animale, dar problema e ca nu prea mai poti iesi de ei afara, nu mai poti merge pe drum ca maraie si sar la oameni.
Intr-o dimineata cand m-am dus afara erau doldora langa garaj unul peste altul cred ca peste zece măraind.Catelusa mea si cel mare din vecini ii mai fugaresc din cand in cand dar nu au cum sa le faca fata.Asa ca va intreb pe voi ce masuri as putea lua, ca sa vorbesc cu ciobanii sa isi ia câinii nu am sanse, a fost recent bătaie pe chestia asta cand tot asa cineva s-a luat de ei sa-i adune.Ei nu fac altceva decat sa rada si sa se bucure ca se hrănesc de prin tomberoane sau de pe la altii si nu mai sunt nevoit sa le dea ei mâncare.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ti animalu in curte si nai treaba cu ciobanii

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Pai a meu e in curte, a lor vin pe strada sau in curtea mea.

| mgtow a răspuns (pentru Freya1):

Cand intra in curtea ta le tragi o bata in cap. Proprietate privata nau ce sa caute

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Da mgtow dar câini nu prea au vina si eu nu prea am inima sa ii nenorocesc.Adica sunt animale ele nu conștientizează că nu e ok, cu stăpâni e o problema.
Incerc in cel mai rau caz sa merg la primărie sa vorbeasca cu stapani câinilor si sa cheme hingherii in caz contrar.Numai tare ma tem ca prin zonele astea vor chema padurari si ii vor împușca.Dar nu am ce sa fac, sunt prea multi, au devenit violenți si ne certam vecini intre noi.
Sunt ce zic ca vin la noi ca le dăm de mâncare (ceia ce nu e adevarat). Altii dau pe vecinu, ca el are depozit si gasesc la el mâncare de la muncitori si tot asa.Dar singuri vinovati sunt ciobani aia cocliti ce trăiesc si intre oameni ca pe păduri.Is salbaticiti si nu fac diferenta intre târlă si casa/curte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.amazon.com/......35-3735863 _encoding=UTF8&psc=1&refRID=B3APT0J0G74KCBDF0T6R

Acest dispozitiv face $ 6 + transportul.
Emite 130 dB în ultra sunete, deci cât un avion pentru urechea lor, insuportabil, le trece cheful și îi alungă.
====
Dar și din RO.
https://www.impotrivadaunatorilor.ro/......haser.html
Caută și pe Emag.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai si eu am caine cu ea ce fac?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică ce vrei să nu faci cu ea?
Când te atacă haita pe stradă, activezi dispozitivul, îl îndrepți spre ei și le va sparge urechile, vor fi determinați să se îndepărteze de tine, e ca și cum i-ai lovi cu un par peste urechi, peste cap.

| Jus7t a răspuns:

Sunt tineri, să se lăchească și ei.