| carmenistasteluta a întrebat:

Am o nimfa care are diaree. Vineri am observat ca dormea toata ziua nu mai canta.De mancat mananca, orez i-am dat de ieri si parca s-a facut mai bine. De zburat nu zbura sambata, dar acum sare si da sa zboare, dar tot nu poate inca. Eu tin doua nimfe intr-o cusca. Scaunul il are apos verzui si cu seminte de mancare nedigerate, dar acum nu le mai are in organism ca ii dau numai orez pe jumatate fiert de ieri. I-am dat si cei de menta cu apa de la orezul pe jumatate fiert si apa numai de la orez. Acum au orez simplu fiert pe jumatate si apa cu smecta asa mi-a spus doctorul veterinar. Ce credeti ca as putea sa ii mai dau? Credeti ca isi evine?

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Pune-i znecta in mâncare

| carmenistasteluta explică (pentru zilog):

Deci sa ii dau mancarea normala si sa pun praful pe mancare?

| zilog a răspuns (pentru carmenistasteluta):

In mâncare

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Calculezi si tu pfaful ala este facut pentru un om de 25 Kg
adică un plic de snecta are x grame
Adică câte grame vine pentru fiecare Kg corp!?

Apoi dacă animalul tău are 1Kg atunci trebuie să ii dai 0, 3 granme de exemplu cât îți iese ție la calcul
apoi mărești doaza in cazul in care vezi că nu se întâmplă nimic
apoi aștepti inca o zi sa afli ce s-a intamplat ca nu cumva sa il omori

apoi dacă nu ii trece inseamna ca are o infectie si atunci trebuie sa ii dai IMODIUM
adică vezi că o pastilă de imodium este pentru o persoană de 50Kg
si daca animalul tău are 1 Kg inseamnă că tu trebuie să ii dai a cinci zecia parte din acea pastilă
adică desfaci pastila și o împarți in 50 de părți egale
si ii dai doar una dintre acele doze