| UnicornsAreLove a întrebat:

Imi doresc foarte mult un catelus orice rasa dar parintii nu ma lasa in casa cu animale am o nimfa si foarte greu am convins...Imi doresc enorm un caine deoarece de cate ori ma uit la oameni cand merg cu cainii pe strada in lesa imi vine sa plang si parintii spun ca imi dau ei animal(cred ca ati prins in ce fel)si a spus ca daca vreau caine am la tara da la tara a crescut si e si agresiva si n-am aceeasi bucurie sa il am langa mine mereu.Imi puteti spune modalitati sa imi conving parintii? Va rog din tot sufletul.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| just for me a răspuns:

Draga me stiu perfect cum te simti. am trecut prin asta pana saptamana trekuta cand a fost ziua mea. daca ai sti de cate ori am plans si i-am implorat pe parinti, mai ales cand aveam vreo 12-13 ani. imi doream un caine de cand ma stiu; labrador, beagle, pikinetz etc... le-am aratat ca sunt responsabila, ca invat bine, si tot nu au vurt. ori imi ziekau ca nu avem banii necesari, ori o dadea la intors ca nu aveam spatiul necesarchatterbox dar saptamana trekuta a fost ziua mea, vin eu de la scoala gata de party, si cand intru in casa"SUPRIZA"! mi-au luat un puisor de beagle de 1 luna jumate. au zis ca mi-au luat acest catel pentru ca am laut premiul 2 si ca le-am aratat ca intr-adevar imi doresc. a costat 9 milioane si au facut eforturi mari timp de o luna fara ca eu sa stiu... a fost cel mai frumos cadou.
ce sa zic... spune-le asa:"va implor, daca iau note mari si term sem(sau tot anul scoalr) cu premiu imi luati caine?" aratale ca esti ff responsabila, ai cat mai multa grija de nimfa ta, fa curat prin casa, pregateste masa, fa-ti curat mereu in camera, mrg, sti ce vreau sa zic, fi mereu cu toate gata si pregatita! spune-le ca ar fi cel mai frumos cadou, ca nu ti-ar mai trebui altul.eu asa ma procedat si dupa atatia ani le-am demosntrat, acum nu stiu cat va dura la tine.la mine anul scolar trecut a fost cel mai cel mai bun, nu am luat niciodata mai mult de preimul 3, ca in fiecare an. si eu plangeam cand vedeam cum isi dreseaza altii cainele si cum il plimba in lesa. sper sa functioneze sfatul meu.fii ff responsabila si buna la scoala si poate ii convingi, mult succes :*

7 răspunsuri:
| UnicornsAreLove explică:

Uu e mai batran papagalu ca cainele

| UnicornsAreLove explică:

Deci in viata mea nu o sa dau funda cuiva care cere funda! Tineti minte asta! Asa deci multumesc foarte mult o sa strang banii, o sa ii explix, o sa fiu responsabila si.poate.Cine stie.In orice caz multumesc de raspunsuri!

| Liviu a răspuns:

Problema asta o am si eu cu INAPTI astia de parintii frate
Ma tot cert cu ei si ma tot cert
Sa imi ia dracu un caine
Eu am vrut un caine
Mam trezit cu un PAPAGAL
DECI cred ca fac ceva pana la urma
Ei nu ma cred in starestraight face
Orcum nu ma las pana nu imi ia un caine
Sunt in stare de orcestraight face
Asta e viata

| Chocolatewithvanilla a răspuns:

Hei la mine a mers... am adunat toti banii si mi-am luat un bichon m altaez e foarte draut si l-am ales pentru ca e o rasa hipoalegenica-nu provoaca alergii si pentru ca nu ii cade parul bun apoi am procedat asa: i-am rugat frumos le-am spus ca am toti bani ca ei nu trebuie sa dea nimic le-am explicat avantajele(sa nu-ti treaca prin cap sa le spui dezavantajele ) le-am spus ca stiu totul despree ei informeaza-te cauta pe net si apoi le-am ca sunt responsaila ca nu sunt mica si ca pot avea grija de un catel( spal, il plimb il schimb il periez ii dau de mancare ii pun apa ) trebuie imediat ce ai mers acaolo de unde iti iei cainele sa-i intrebi pe aia daca are vaccinuri si deparazitari facute care sunt alea trebuie sa aiba carnet de sanatate si in rest bafta app trebuie sa ii faci de cand ii expira vaccinurile si deparazitarile altele noi o sa-ti explice veterinarul pupici si sper ca ti-am fost de folos funditabatting eyelashes?

| blabal a răspuns:

Singura metoda care functioneaza (la mine si la alti o mers) in aceasta situatie este urmatoarea:1 Iti catelul dorit! 2 il duci in casa cand parinti nu sunt acasa! 4 daca reactioneaza urat inseamna ca nai nici o sansa sa-i convingi sau urasc prea mult caini! succes happy

| blabal a răspuns:

@anonim gandesti gresit. caini(animalele) sunt fricite cand sunt iubite si ingrijite. sunt foarte multe rase de caini care sunt foarte fericiti la bloc.Si foarte multi iubitori de animale care isi tin animalele la bloc. ce ar ca toti care vor caine sa se mute la casa/sat/comuna. ia gandeste-te putin. eu am o pisica de 14 ani, caine bigal 3 ani si un papagal perus de 8 ani.stau la bloc si crede-ma ca poti creste un caine la bloc fara ''sa-l chinui".laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinti tai nu cred ca sunt rai, urasc cainii, sau au ceva impotriva cainilor pur si simplu realizeaza ca un caine nu este fericit la bloc(cred ca la bloc stai). Cand o sa te maturizezi o sa-ti dai seama singura ca un caine la bloc este chinuit si nu fericit, pacat ca tu te uiti doar la oamenii de pe strada cu caini si nu te uiti la caini, poate ai vedea ca asa e, ca mine. Daca te uiti la cainii fara stapan de pe strada vei observa ca sunt mai fericiti decat cei cu stapan cu toate ca de multe ori nu au hrana, au paraziti etc.
Parerea mea e ca un caine trebuie sa stea la tara(bineinteles NU legat).
Tu ce ai vrea pana la urma sa fi tu fericita si cainele chinuit?