| Laurosa a întrebat:

Îmi puteți spune totul despre epilepsia la pisici, tratament, daca face tratament mai poate să facă crize?

6 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Depinde cat de des are pisica ta aceste episoade.
Tratamentul nu este intotdeauna necesar, de exemplu daca pisica ta are crize odata la 2 3 saptamani.
Epilepsia nu este tocmai o boala, este mai mult un defect la creierului sau al craniului. Din pacate nu este ceva curabil.
In schimb ce poti face tu pentru ea este sa te asiguri ca nu se raneste de alte obiecte in timpul crizei.
Daca vrei sa-i faci tratament trebuie sa stii ca trebuie sa o tii pe pastile si vizite la veterinar pana moare.

| Laurosa explică (pentru PsyhoChild):

Și poate duce o viață normală daca face tratament?

| PsyhoChild a răspuns (pentru Laurosa):

Tratamentul poate diminua doar crizele de epilepsie, cum am spus nu este ceva incurabil.
Da, poate duce o viata normala dar va trebui sa stii unde e si ce face mereu.
De exemplu daca face o criza pe un balcon sau in apropierea unui caine? Tu trebuie sa ai grija de ea

| Laurosa explică (pentru PsyhoChild):

Nu o las afară

| Davidandrwi a răspuns:

Eu zic sa ca daca ii pui o pastila de x-anax in apa totul o sa fie bine

| CelMaiCunoscatorDintreUmanoizi a răspuns:

Crize fac doar femeile când nu ştiu unde le sunt bărbaţii