| Pufarinee a întrebat:

Labrador retriever sau Ciobanesc german? de ce?

Răspuns Câştigător
| GiAnca a răspuns:

Ciobanesc german.De ce? Pentru ca e un caine destept si isi protejeaja foarte bine caminul.Cainele meu e rasa asta si la anii lui inca sa mai poarta ca un catel. laughing
Mereu vrea sa se joace cu mine.
Acum depinde cum il dresezi.

13 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Pai depinde si de persoana.Pentru persoanele mai active as zice ciobanesc german pentru ca e un caine care are nevoie de multa atentie si un dresaj consecvent.
Labradorul e ceva mai adaptabil la mediul inconjurator.Nu spun ca nu are nevoie de timp, e un caine la fel de energic dar are alt temperament decat un C.G.
In orice caz toata lumea spune ca sunt exemplare care nu corespund totdeauna standardelor rasei si poti foarte usor sa gasesti un ciobanesc german cu caracter de labrador si viceversa. Funda?

| LaughOutLoud a răspuns:

Si inca ceva mie imi place mai mult labradorul.big grin

| krlaa a răspuns:

Amandoua rasele sunt relativ asemanatoare din punct de vedere al comportamentului si al inteligentei, insa un labrador are nevoie de mai multa atentie decat un ciobanesc. de asemenea labradorul este mai energic si va trebui sa-ti dedici mai mult timp pentru a-l educa. eu vorbesc in cunostinta de cauza, am si un labrador si ciobanesc german. ambii sunt grozavi cu copii si devotati si iubitori. cum sa te fac sa alegi....ciobanescul german e ok si in casa si afara, labradorul trebuie mai degraba tinut in casa.

| LaughOutLoud a răspuns (pentru krlaa):

Te contrazic total au chiar putine asemanari si in nici un caz labradorul nu are nevoie de mai multa miscare e chiar invers.La tine e faptul ca au trait alaturi si sunt ca fratii de aia poate crezi ca seamana.

| Pufarinee explică (pentru LaughOutLoud):

LaughOutLoud conteaza cum il dresezi adica am avut si eu un ciobanesc german si era cel mai bland si mai linistit si mai prietenos catel pe care il vazusem. puteai sa ii iei mancarea de la gura.
Conteaza cum il dresezi eu voiam doar parerile voastre

| LaughOutLoud a răspuns (pentru Pufarinee):

Nu inteleg ce am zis gresit.Nu esti prea explicit.

| Pufarinee explică (pentru LaughOutLoud):

Scuze credeam cai ai zis la alt comm scuze

| LaughOutLoud a răspuns (pentru Pufarinee):

Nu-i nici o problema stai linistit.

| dragos9234 a răspuns:

Ciobanescul german este foarte agresiv, nu iti recomand

| ILoveTacos a răspuns:

Labradorii sunt caini pentru familie, foarte drgastosi si blanzi si foarte destepti.

Ciobanestii germani sunt mai mult pentru paza, dar pentru asta au nevoie de dresaj.Sunt putin mai agresivi, dar sunt la fel de inteligenti.

Amandoua sunt rase foarte frumoase si elegante.
Labradorii cred ca sunt cainii care au cea mai mare probabilitate de a avea displazie de sold...

Oricum, eu as alege un Labrador retrevier, din totdeauna mi-am dorit unul.happy

| agirll a răspuns:

Labrador retriever, imi place mai mult♥

| MrAnonymus a răspuns:

Ciobanesc german este mai destept dar Labradorul este mai frumos.

| Cristiano_Cristian_1995_YkyT a răspuns:

Ciobanesc german ca de asta am si la barn buddy de pe facebook laughing laughing