| liviubat a întrebat:

Mi-am luat de 3 zile o pisica in varsta de 2 luni. Ii dau hrana uscata si umeda. Ii pun si lapte si apa. Problema este ca nu bea apa deloc, adica bea lapte in loc de apa. Poate asta sa-i dauneze sau e normal la varsta lui?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e nici o problema,bine ca bea,pisicii mei beau numai apa, lapte nu vor!
Atat timp cat bea si cantitatea de lichid ii este suficienta sa se hidrateze, nu te nelinisti.Se pare ca ai un pisic istet care a inteles ca are mai multe beneficii band laptele in loc de apa!

| Intruder19 a răspuns:

Laptele este mult mai bun pentru ea.Nu este nici o problema daca nu bea lapte, sa te sperii atunci cand nu bea lichide deloc.

| YumiSukinanda a răspuns:

E normal, fiindca e inca copil (in viata de pisicuta) si ea(el) bea cat mai mult lapte, pentru ca este copil.Nu o sa-i dauneze deloc daca bea lapte pentru ca e bine si normal in acelasi timp.Nu te ingrijora caci peste vreo 2 luni sau 5 luni o sa creasca si nu o sa mai bea lapte! papa,! funda? :d

| InsanelyWicked a răspuns:

Nu~i dauneaza.si in lapte este apa ~
nu~i mai pune lapte vreo 2 zile sa-l testezi daca bea apa.

| reyandy45 a răspuns:

Eu cred ca e normal pentru o pisica sa bea mult lapte dar ai grija sa nu ii dai mult lapte la o varsta mai mare

| cosmynass a răspuns:

Eeeh,a trecut mult timp dar iata inca un sfat (in caz de mai vrea cineva thinking) :
nu este nici o problema. Pisica este mica, si toata lumea ar trebui sa stie ca pisicile urasc apa (mai ales atunci cand le faci baie).Nu e nici o diferenta prea mare intre a bea si a face - asta pentru o pisica mica.Fiind mica, pisica bea lapte care ii potoleste setea cat de putin.Cu cat va creste mai mare, cu atat va da laptele la oparte si va trebui sa rezolvi asta punand in canstron apa.Totusi,daca pisica este mare si inca nu-i place apa, va trebui sa ii arati tu asta.Deobicei,pisicile aflate in libertate beau lapte de la mama lor, iar cand ajung mari ea nu le mai da, astfel pisicile cautand altceva (adica apa).In cazul acesta, trebuie sa intelegi ca tu esti ca un fel de...mama mascul si trebuie sa ii arati cand va fi mai mare ca apa va fi de asemenea un element vital in viata ei, mai ales in zilele toride de vara.
Cand creste mare, de asemenea, nu uita ca tot o pisica este.Chiar daca va bea apa, nu inseamna ca trebuie sa uiti de lapte.Laptele are multe vitamine si intareste oasele atat oamenilor, car si animalelor, in acest caz pisicii.
Deci, la varsta lui este normal sa nu bea apa, dar cand va creste mare trebuie sa-i dai.

| RedHeart a răspuns:

Foarte simplu e si ea o fiinta ca si noi, ii place laptele mai mult decat apa, nu dauneaza cu nimic gandeste-te in lapte exista calciu care ajuta foarte bine la dezvoltare!

| GeorgelCelMare a răspuns:

E norma. Pisica mea de cand o am eu nu cred ca a baut de 2 ori apa, bea numai lapte si ce ii mai dau eu.

| florentinaaa a răspuns:

Pune apa peste lapte putin cate putin pana se face laptela apa.asa am facut eu cu al meu

| deeastil a răspuns:

BA DA deuneaza pentru ca neband apa se deshidrateaza...sati spun cum a faci :deci nu-i mai dai lapte gol le dai apa si lor le va fi sete si va trebui sa bea apa si se vor obisnui sa bea apa...dar daca vrei poti sa le pui lapte in mancare. FUNDa?