| AliKilljoy a întrebat:

Mi-am luat o pisica micuta....stau la curte si as vrea sa o invat sa-si faca nevoile afara, sa ma si trezeasca daca e nevoie pentru ca m-am saturat sa gasesc "surprize" prin papuci. Si as mai vrea sa stiu de ce lucruri are nevoie..adica jucarii si alte chestii. Si cum ar trebui sa o ingrijesc Funda :*

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In primul rand,mergi cu ea la vet pentru vaccinuri si deparazitari.

Pisicile fac in nisip,pune in baie o litiera cu nisip si din cand in cand o duci acolo si o pui in nisip si o sa inceapa ea sa sape acolo si trebuie sa-si faca vreo nevoie. Daca o duci mai des se va invata.

Ca alimentatie poti sa-i dai doar boabe(royal canin, acana kitten, advance, hill's kitten etc.), cele mai bune sunt cele superpremium uite aici: http://pentruanimale.ro/......erve(royal canin,hill's,applaws,gourmet etc) sau poti sa-i dai piept de pui fiert,care de vita fiarta, peste din conserva fara oase...

Jucarii: poti sa-i iei soricei de jucarie, mingiute mici, exista o undita care are in capat un fulg, sigur o sa-i placa si daca iti permiti poti sa-i iei ceva de genul: http://pentruanimale.ro/......lasice-82/ sau http://pentruanimale.ro/......nses-421/.

Pisicile fac in nisip, pune in baie o litiera cu nisip si din cand in cand o duci acolo si o pui in nisip si o sa inceapa ea sa sape acolo si trebuie sa-si faca vreo nevoie. Daca o duci mai des se va invata.

Sa-ti traiasca!

| Mihaela1964 a răspuns:

Poti tine pisica ziua afara,se va invata sa fie curata si va cere cand are nevoie mieunand la usa. Daca locuiesti la curte nu cred ca are nevoie de asa muklte jucarii, e tentata mai repede de cataratul prin copaci, panda dupa pasari sau muste, joaca in iarba.N-o face sa devina o pisica de apartament cand ai posibilitatea de a o tine in aer liber, libera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Simplu,o scoti tu afara de cate ori are nevoie sau ii poti pune o cutie cu nisip si-o inveti sa faca acolo.
Jucarii pentru animalute gasesti la supermarket.
Te pup!

| VladGH a răspuns:

Daca o sai dai voie pe afara clar ca isi va face treburile afara. Dar in casa macar acum cit este mica, pune-i o curie cu nisip si ea o sa-si faca treburile in nisip. Asta este instinctul pisicilor sa sapen in nisip apoi isi face treburile.

| GigiManivela a răspuns:

O scoti tu afara cand o vezi ca-si cauta loc si o scoti si dimineata, la pranz si seara. Iar jucarii, gasesti in supermarketuri la raionul pentru animale, impreuna cu mancare junior... funda?

| GigiManivela a răspuns:

De fapt, gaseste la magazine nisip special, absorbant, care si atrage pisicile. nu este scump.

| Corina29 a răspuns:

Cand o vezi ca sta intr-un singur loc si ca ridica coada in sus o scoti afara

| LoCcO a răspuns:

Inceraca sa o inveti la litiera si apoi ii scoti litiera afara.