| DarkChocolate94 a întrebat:

Neata. Poti detine un caine daca ai hepatita sau alte boli asemanatoare? E riscul ca, cainele sa te imbolnaveasca sau sau tu pe el? As vrea doar sa stiu ca am citit multe si bune pe net. Car de repede un raspuns complet. O zi frumoasa! FUNDA big grin

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, poti detine un caine daca ai hepatita.
Cainii fac o hepatita infectioasa cauzata de un alt tip de virus( virusul Rubarth)care nu se transmite la om dar poate infecta alti caini si alte animale(http://aidvet.com/hepatita-infectioasa-canina-rubarth/).
La om,infectiile virale hepatice sunt cauzate de alte tipuri de virusuri(VHA,VHB, VHC, VHD) care se pot transmite altor oameni, nicidecum cainilor.

In ceea ce priveste alte boli infectio-contagioase, in cazul in care detii un animal de campanie, exista riscul sa te imbolnavesti. Deci, anumite boli ale animalului de campanie se transmit omului! Acestea se numesc zoonoze ---- vezi, in link, care sunt acestea:http://boli-infectioase.medica.ro/......_Art-5.pdf

| crystalclear a răspuns:

Buna dimineata, pai aceste boli de obicei se transmit deseori prin contact sexual ( ceea ce nu este si in cazul tau ) sau prin sange, deci nu ar trebui sa iti faci probleme, sa ai o zi frumoasa.