| Summer Memories a întrebat:

Nu-mi vine sa cred ca exista persoane atat de rele pe lumea asta :((. Am vrut sa caut imagini cu pisicute, si fara sa vreau am dat de asta : http://images.google.ro/......tp?/imgres

Nu inteleg de unde atata rautate. Ce le-a facut pisica? De ce au torturat-o in halul ala? Doar pentru distractie? Cum poate cineva sa se distreze torturand un animal?
In articol scrie ca pedeapsa este de 2000 de lei, o pedeapsa prea mica pentru nenorocitii aia carora nu le-a pasat ca o vietate moare in chinuri cumplite. Voi ce ziceti, nu este o pedeapsa mult prea mica? Ce am putea face sa evitam astfel de cruzimi pe viitor? Astept pareri :-*:-*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abh, nu suntem ipocriti daca ne este mila de sarmanele animalute.Si da, nu pot sa zic ca sunt vegetariana, dar imi este oricum mila de acele animale(pasari, vaci, porci) care au fost omorate ca sa le mancam noi+ca noi nu mancam pisici si catei, care sunt omorate din cruzime.Imi este mila si de oamenii care sunt omorati in bataie etc, dar in acest caz, macar se face puscarie si se mai evita astfel de cazuri... dar bietele animale sunt batute, omoratecryingsi pedeapsa este doar de 2000 lei.

13 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Nu vreau sa ma uit dar cred ca aceste persoane merita chiar moarte cuj poti a lovesti un animal? eu doar il speri sau il livesc cu palmuta dar nu dau tare pentru ca as fi foarte trista exista oameni rai la suflet ce se bucura cund cineva sufera de ex am avut 2 cain omorati de vechina mea au fost otraviti pentru ca erau liberi si veneau sa se joace la cateaua lor si jicea cai mananca mancare noi le dammnacare buna oase si mai alez boabe pentru catei le-am cumparat si zgardute ea oare lea cumparat? nu lea cumparat ca i-a lasat sai manance purici le da de mancare o data pe zi si numai prosti din pacate sarmanele animale nu se pot razbuna dar dumnezeu este sus

Abh
| Abh a răspuns:

Vreau sa-ti zic ceva ce... poate vei realiza si tu candva (eu asa sper), anume ca exista pe lumea asta o multime de oameni care nu au mancare pentru copiii lor, mor de sete si de boli banale cum e o raceala pentru ca nu au bani sa-si ia medicamente. Mai exista oameni cu boli incurabile care se chinuie toata viata, daca aia se poate numi viata, iar tu vii si ma iei cu o pisica si-mi zici ca e si ea o vietate, dar esti cumva vegetariana? Sau nu te intereseaza de unde vina carnea aia atata timp cat nu vezi cum sunt animalele omorate? Hai, mai putina ipocrizie, mai multa gandire constructiva!

Abh
| Abh a răspuns:

Da, hasegawa, te inteleg, insa ai auzit de cazuri in care boschetari au fost ucisi in bataie tot din aceleasi motive? Adica din distractia unor tineri intoxicati? N-am vazut pe nimeni sa planga pentru ei, dar pentru pisici avem timp sa plangem.

| ღHubbaBubbaღ a răspuns:

Stiti ar fi trebut sai pedepseasca pe cei care omoara animale cu Moartea asta e parerea mea.

| hasegawa a răspuns:

Ii dau buna dreptate si lui Abh, insa aici nu vorbim despre acei oameni bolnavi, saraci si mai stiu eu cum, nu vorbim despre sacrificarea animalelor pentru hrana noastra de toate zilele, ci vorbim despre un animal care este torturat, pentru distractia unor idioti care daca inca nu au cazut sub masa de atata alcol bagat in ei (o distractie la moda peste tot), s-au gandit sa tortureze un animal doar pentru a-si satisface poftele nebune si de joasa spita pentru a se distra.Astazi o pisica, maine un caine, poimaine un cal, raspoimaine un elefant...doar asa ca oricum mancam de toate ce rau ar mai fi sa le ucidem si din placere.

| hasegawa a răspuns:

Da, Abh, filmuletele care au fost facute publice si cu acesti boschetari au primit si ei ca si cele cu pisicute/animale acelea-si comentarii si pareri de rau.La urma urmei nu sunt si ei tot oameni, de ce mereu ii tratam doar ca niste persoane care locuiesc pe strada? A incercat vrodata cineva sa le dea vreo sansa? Nu! Nici ca le vom da vreo data, ne ferim de ei ca ne vor fura sau la randul lor ne vor da in cap mai tarziu, insa asa sunt invatati si asta au invatat asta vor face...Am avut o fericita intamplare cu un cersetor, era prost imbracat si in baston, mai nimeni nu-i dadea cateva mii, mi-sa facut mila de el si am intrat cu el in piteria din fata de unde el cersa.Surpriza a fost imensa, manca frumos si avea un vocabular atat de perfect incat de multe ori nici macar nu intelegeam ce spune, folosea niste cuvinte care eu rar le-am auzit si nici atat sa fiu in stare sa le folosesc intr-un context.Persoana respectiva avea trei facultati terminate, iar cand sa inceapa sa lucreze, o boala ia strapuns corpul, a facut zeci de operatii si mai avea de facut altele, insa datorita bolii a ramas fara bani si nimeni datorita aspectului fizic nu foarte placut nu a vrea sa-l angajeze, isi pierduse casa si traia impreuna cu tatal prin canale(doar el stie cum se putea cobora in ele la felul cum mergea), cersa nu pentru a avea ce manca ci pentru inco o operatie care trebuia facuta in strainatate. A batut la multe usi, insa mereu a fost respins fara ca cineva sa-l asculte, sa auda macar ce are de spus.Acest om este un boschetar, care eu atunci i-am plas de mila, i-am dat o suma de bani, nu foarte mare, iar zile la rand m-am dus in acel loc sa il mai gasesc sa-i ofer macar o mancare calda intr-un loc cald.Nu ma laud si nu ma dau mare, a fost o intamplare care m-a marcat si nu credeam ca o sa ajung sa fac vrodata in viata asa ceva.
Ideea era ca aceia care ii bat pe acesti boschetari si ii omoara/oameni/animale, sunt niste animale cu chip de om, care le doresc din suflet sa aiba parte de acelea-si tratamente.Sunt niste oameni care nu au avut parte de dragoste, niste frustrati, niste oameni bolnavi pshihic care nu le-asi da nici o sansa sa mai duca o viata decenta, a-si scapa lumea de niste gunoaie ale societati!
Imi cer scuze dar datorita acestor oameni suntem mereu catalogati cu apelativul de rai si aratati cu degetul ca uite ce face si ce drege romanul.Asta se intampla peste tot, fiecare tara are "gunoiul propiu". Intai sa ne trezim noi la realitate, apoi sa incercam sa-i trezim si pe cei de langa.

| anss23 a răspuns:

Abh da e si ea o vietate iar animalele nici nu se pot apara.Cand am fost in vacanta mare la munte acum doi ani o catelusa abia fatase si a facut niste pui foarte frumosi. l-am vazut si acum un an pe unul dintre ei. Era asa de batut ca abia mai putea merge si n-avea un ochi si-i era foarte frica sa se apropie de oricine cryingNumai cand te uitai la el te intristai asa de tare si te gandeai oare ce distractie a fost aia pentru cei care l-au batut.

| LoveMusic a răspuns:

PROTECTIA ANIMALELOR! E foarte crud ce li`se intampla acestor biete animale! Desi nu imi plac pisicile, NICIODATA nu as face acest lucru! Are un suflet, la fel ca si noi! Protejati`le! Insa unele animale sunt carnea pe care noi o mancam, dar aceea nu realizam, nu? happy

| Summer Memories explică:

@Abh de ce atata discriminare? Animalele nu sunt si ele vietati? Un animal nu se poate apara atunci cand omul ii face rau, insa un om da. Da, ai dreptate, sunt mii de cazuri aseamanatoare cu boschetari si n-am zis ca nu mi-e mila si de ei, insa am publicat intrebarea pentru ca am dat aseara peste acel articol. Daca ne este mila de animale nu inseamna ca suntem ipocriti, sau ce, doar pentru ca este un animal le da dreptul acelor tineri sa-l tortureze in halul ala? Si culmea, doar pentru distractie oh go on.

@hasegawa daca toata lumea ar gandi ca tine am avea parte de o lume mai buna. Felicitari!

@anss23 asta ma intreb si eu, ce distractie e aia? crying

@dwntysor saracii catelusi crying. Dar ai dreptate, Dumnezeu este sus sad. Ah si apropo, superba pisicuta de la avatarul tau :X

@Katya sunt de acord cu tine in totalitate.Ma bucur ca mai sunt si oameni ca tine happy. Si pisicuta ta e frumoasa :X

Multumesc la toti pentru raspunsuri happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

crying(cryingcryingSaracuta pisicuta, ce oameni nenorociti.Nu suport sa vad un animalut chinuit.In unele tari intervine protectia animalelor iar cei care le chinuie sau omoara risca si sa faca inchisoare, dar... E o pedeapsa destul de buna(pentru inceput)amenda de 2000 lei de persoana.Parerea mea este ca nu avem ce face ca sa evitam asemenea cruzimi pe viitor, pentru ca indiferent de masurile luate, tot se va mai gasi vreo unul care sa faca ceva asemanatorsad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Bautura
2. N-au minte, suflet
App nu se poate descrie fiecare avem o fire rea sau buna toti avem un suflet curat au murdar.alt motiv ar fi drogurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i-as omora in chinuri pe acei oameni exact cum au facut si cu biata pisicaa eu iubesc animalsi chiar am mai avut un caz cand a fost un caine calcat de masina in fata mea era cainele meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal faci sa simta cea ce a simtit pisica sau ce-o fi nu-mi apare