| Maria897 a întrebat:

O cățea adultă pe care vreau să o aduc de la țară la oraș pentru că nu știu dacă mă înțelegeți dar o iubesc foarte mult, are 3 ani,oare s-ar obișnui la bloc? A și încă ceva, oare aș putea să o învăț să se joace cu jucării (mingi, mascote) dacă este așa mare?(o să o scot afară de multe ori)

Răspuns Câştigător
| DariaDark a răspuns:

Daca o iubești, adu-o. Suferința va fi resimțita din ambele părți, gândește-te că animalul ala s -a atașat de tine și dacă l abandonezi suferă O poți plimba zilnic, legat de jucării, poți încerca, eventual o vizita la veterinar n-ar strica, el te-ar putea ajuta să înțelegi comportamentul cățelușei și cum să o ajuți să se acomodeze cu noul ei stil de viață. Numa bine!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Faci spam. Uite: https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente Deja o intrebare ti s-a sters.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie intai sa faci cerere la administratia blocului, sa vezi daca ti se permite sa tii un caine in apartamnet.
Admninistratorul va umbla pe la vecinii tai sa-i intrebe daca sunt de acord ca voi sa aveti caine in casa, ca ala latra, face gaalgie noaptea, poate musca oamenii samd.

| sierra1 a răspuns:

Pare că ai uitat ce ai intrebat deja

https://www.tpu.ro/......ta-pentru/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă o iubești las-o acolo. Pentru ea blocul e închisoare.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de talie. Daca e o rasa mai mica merge, dar un caine mare cam greu. Si e aiurea sa o duci la bloc dupa ce ai lasat-o sa alerge la curte 3 ani. Plus ca va greu sa o inveti sa nu urineze/defecheze pana o scoti.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

O sa ai nevoie de rabdare sa se obisnuiasca sa isi faca nevoile afara - o sa dureze mai mult decat la pui. O sa observi si ca lasa mai mult par deci trebuie periata mai des si daca este obisnuita sa aiba mult spatiu si sa sape e posibil sa aiba nevoie de taiat gherutele daca nu le toceste suficient. Latra mult? Fiindca la tara nu e problema dar la bloc s-ar putea sa creeze probleme cu vecinii. Grija la cabluri fiindca e posibil sa le roada (plus tot restul lucrurilor la care ajunge). Cum se intelege cu oamenii - gandeste-te ca o scoti afara dar sunt multi oameni pe strada - cu caini, cu copii mici - trec masini, e zgomot, agitatie, etc. Oameni si copii care pun mana pe un caine strain - trebuie sa stie cainele sa nu reactioneze negativ. Stie sa mearga in lesa? Fiindca si asta se invata, trebuie exersat. Cat timp o sa stea singura in fiecare zi? De cate ori pe zi poti sa o scoti afara si cat timp? Unde o scoti? Trebuie sa ai o zona ingradita pentru a alerga fara lesa dar daca nu e obisnuita cu alti caini nu poti doar sa ii dai drumul acolo si sa speri ca o sa fie bine. Cine o sa se ingrijeasca de ea? Doar tu sau o sa te ajute si ceilalti membrii ai familiei?
Cu jucariile nu e problema, se invata usor sa se joace daca te joci si tu cu ea. Nu uita ca trebuie sterilizata, vaccinata si microchipata. Mult succes!