| Alexakos a întrebat:

O intrebare... care are sau avut sau stie. cainele Akita Inu. (japonez) din cate am citit e de afara insa merge si in casa. insa nu am gasit nicaieri daca miroase. daca il cumpar si il bag in casa (dar nu numa) o sa miroasa toata casa? multumesc.

2 răspunsuri:
| MaimoSH a răspuns:

Salut.Eu am un akita mascul.Se spune că akita sunt cei mai curați câini.Așa e.Sunt foarte curați, nu prea miroase.Dar sincer nu recomand un akita în apartament deoarece:1.E câine de sanie care rezistă până la -20 de grade.2. Nărpârlește foarte mult, trebuie periat zilnic.Îi cade foarte mult păr.Cunosc și persoane care țin akita în apartament și mi-au spus că nu îi place. Dacă tu îți dorești foarte mult un akita, ia-ți unul dar să stea într-o curte.Succes și sper că te-am ajutat.happy

| andraaremere a răspuns:

Nu am avut eu, au niste prieteni de familie, in momentul de fata. Vara il tin la curte, ca au casa, iar iarna il tin in apartament, in general pe balcon happy. Daca ei se descurca, nu vad de ce nu te-ai descurca si tu. Nu are de ce sa miroasa, daca il inveti sa-si faca nevoile pe balcon pe un ziar.