| anonim_4396 a întrebat:

O vecina are 4 câini, un adult și 3 pui. 2 pui sunt din cățea și unul l-au cumpărat cu 200€
2 câini de-ai vecinei, ala cumpărat și unul din catea stau aproape mereu pe la mine. Nu știu de ce. Vecina mea ii tratează foarte bine, le da mâncare foarte bună, le cumpăra și de la magazin cotlete din alea de pui, sau nu stiu cum se numesc, și le da destul de mult. Poate nici nu știu cât e destul ca și câinele meu de talie mica era cât un ciorap și mânca mai mult decât ciobănescu. eu doar ma joc cu ei, și uneori le mai fura mâncarea cățeilor mei, poate și de asta, și cei 2 stau mai mult la noi și dorm cu cei 3 caini ai mei.
Problema e alta. Ei țin câinii ăștia pentru oi. Și eu vreau sa ii alung de la mine, sa se ducă sa se învețe cu oile, sa stea acolo pe lângă țarc, plus ca ciobănescu de asia centrala sta lângă ușa de la intrare și ieri era sa nu o lase pe mama sa intre în casa, dar mi-e ca dacă dau după ei o sa ia ura pe mine când o sa fie mari și dacă zbier la ei nu are niciun efect, mai ales ca unul e surd.
Nu știu ce sa fac. În cel mai rău caz, M-am făcut cu un ciobănesc de asia centrala pe gratis.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cainii simt ca ii iubesti si le face placere sa vina si pe la tine. Poti comunica cu stapanii cainilor de aceasta probleme sa le dezvete vizitele dese pe la voi. Tu in acelasi tim poti schimba locul farfuriei la cainele tau, undeva sa nu aiba acces ceilalti si se vor intelege. Ciobanestii in general sunt foarte desptepti si prind rapid comenzile. Detin si eu unul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câinii au viața lor emoțională foarte complexă. Astfel el are motivele lui să te prefere pe dta.

| Ionut123987 a răspuns (pentru sadrian46):

Știu dar nu cred ca vecinului ii convine sa ii,, fur'' câinii, plus ca are nevoie de câini la oi. A rămas doar cu o catea bătrână și mna. E,, fermier'' și are microferma... Plus ca mănâncă mâncarea câinilor mei și nici asta nu e ok, dar îmi sunt prea dragi sa dau după ei sau ceva.