| andrey_7625 a întrebat:

S. O. S! AJUTOR! AM O PROBLEMA SI AS VREA UN AJUTOR SERIOS! Am citit si alte intrebari, tot de genul problemei mele, dar vreau la problema mea, care nu este prea asemanatoare, desi problemele nu sunt asemanatoare in mare parte. Eu am 17 ani si stau in apartament. Iubesc foarte mult cateii mici, mai ales rasa Labrador, Beagle si Hasky. Eu doresc sa imi iau, sa imi ia parintii un catel pe care sa il ingrijesc. Eu stiu ca imi iau o responsabilitate mare si bineinteles voi avea grija de el si-l voi iubi. Problema este urmatoarea: Parintilor mei nu le place sa tin catel in apartament (si mai ales nici alte animale de companie) si nici in ruptul capului nu vor! I-am tot rugat pana acum, dar fara nici un rezultat. Eu le-am zis ca il voi tine pe balcon (am balcon mare) il voi hrani si il voi ingriji, voi iesi cu el afara cand am ocazia si asa mai departe. Stiu ca este putin greu, dar orice se poate! ZICETI-MI VA ROG CE SA FAC? VREAU FOARTE MULT UN CATEL MIC! putem vb si pe boy_anonimo2009@yahoo.com! VA ROG AJUTATI-MA! CUM SA II CONVING SA MA LASE SA IAU UN CATEL! DATI-MI SFATURI! VREAU CATEL!

7 răspunsuri:
| JackieSue a răspuns:

Ei probabil sunt siguri ca tu nu vei avea grija de catelus si ca ii vei lasa pe ei sa curete mizeria si ca sigur nu te vei scula la 7 dimineata sa plimbi catelul.Am trecut si eu prin asta...pana la urma ce sa fac...am renuntat la idee, cand o sa am casa mea atunci imi iau un bichon.
Metode:
Le spui parintilor ca ai nevoie de companie!
Le poti spune parintilor ca vei avea grija de el si ei nu vor trebui decat sa il cumpere atat. si daca nu merge spune-le ca renunti la cadoul de craciun sau deziua ta ca sa iti ia catelul

Uite ce am mai gasit pe un site:
-in primul rand, m-am documentat foarte mult despre rasa bichon maltese. Ocazional, ii spuneam mamei ce am mai descoperit, cum se comporta... o mai aduceam pe la calculator sa-i arat si citea si ea. Apoi am inceput sa caut anunturi cu catelusi de vanzare. Momentan, mama nu era prea interesata. Dupa cam 1-2 saptamani in care tot i-am povestit de catel, a inceput sa se intereseze fara sa o mai presez eu. Deci, ai rabdare! Dar nu uita sa-i arati ca poti fi responsabila. Si ascult-o cat mai des!

| sorin a răspuns:

Iti iei unul si te duci cu el in casa, si daca parintii tai il vor da afara atunci incepe circulwinking

| Ruxandra_8921 a răspuns:

Dumnezeule dar tu chiar iti doresti din tot sufletul un catel! eu am unul si crede-ma ca e chiar o responsabilitate...ideea e ca ai pute sa incerci sa discuti altfel cu parintii tai.ai pute sa le explici ca de fapt"mica placere"pe care ti-o pot face ei ar fi chiar dovada ta pentru ei ca ai devenit un baiat mare, ca te-ai maturizat, si ca esti capabil sa-ti asumi o asemenea responsabilitate...adica sa-i dai sa manace mereu, sa ii faci baita sa perii parul din casa, sa-l scoti la plimbare, sa-l iubesti neconditionat, etc.ideea e ca ar trebui sa le explici ca alti baieti la varsta ta viseaza deja la fete la chefuri si alte chestii de genul, insa tu ai prefera sa-ti ocupi timpul cu ceva util, care te-ar pregati destul de prematur sa intampini responsabilitatile vietii.Incearca si asa sa vezi daca reusesti...si sa anunti daca ai reusit.multa bafta!

| cappodonna a răspuns:

Fa-o pe maturul si demonstreazale ca ai capacitatea de a putea intretine o viata. Fii responsabil, cand ai tai ati cer ceva fa-le pe plac vor ceda. Exemple: curat in camera la tine, temele initiativa de la tine, nu tras de par, spala vasele mai fa curat si prin casa daca se poate. Tu daca esti dezordonat din fire normal ca le e frica sa iti ia catel.Eu in copilarie nu am avut caini adevarati ca nu au vrut ai mei...am avut 2 pechineji ca acum la 22 de ani fiind la casa mea sa am pitt-bull, amstaff, si bull-terier 3 caini. Mi-au mancat viata si sanatatea si e grele rau de tot ...In principiu aratale ca esti responsabil...sa lasi msg sa spui ce ai facut...SUCCES

| Username1 a răspuns:

Si eu am vrut un caine dar in 3 zile mi-a trecut big grin si mai bine ca nu am luat... te gandesti ca va fi usor sa ai grija de el dar cand vei vrea sa iesi afara sau sa faci altceva iar cainele nu a fost scos ce ce vei face?
dupa un timp o sa te plictisesti de el si nu o sa mai vrei caine...
asa ca mai gandeste-tewinking

| Blindeye a răspuns:

Nu iti face griji pentru ca parintii stiu cei mai ine pentru tine.Asa am promis si eu ca voi avae MARE grija de animale si cand le-am avut nici apa nu le puneam.Trebuie sa le demonstrezi ca esti responsabil incepan cu mici lucruri zi de zi si atunci vor vedea ca meriti.

| andrey_7625 explică:

Nu mai scrieti! Nu mai doresc catelus. Am discutat cu parintii mai mult si din pacate tot nu se poate, nu vor. Va multumesc pentru micul ajutor si pentru raspunsuri! Ma voi resemna din pacate si poate pe viitor! imi pare rau, nu mai scrieti! Ma resemnez! Cam asa au zis si parintii exact ca si la raspunsurile voastre. Un catel se tine la curte, deoarece acolo are mai mult spatiu, si alte lucruri! La revedere!