| anonim_4396 a întrebat:

Pisica mea intra in dulapul de pe hol si își face culcuș acolo. Cum sa o fac sa nu mai intre? Stiu ca e ciudat ceea ce face si cum reușește sa deschidă usile dulapului? Fara jigniri.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Pai pune-l undeva unde e mai ferit, undeva unde nu e multa aglomeratie, ea asta cauta, liniste.

17 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
II inchizi dulapul mai bine, ii bati un cui ca sa tina usa de la dulap ( nu stiu ce dulap ai si cum se inchide).
Poti sa ii cauti o cutie de carton ( pisicile adora cutiile) si sa ii pui o pernuta mica in ea, ca sa stea in cutie, sau sa ii cumperi un patut special pentru pisici. Asa cred ca nu o sa mai caute sa stea in dulap.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

I-am luat un ansamblu in care poate sa stea, dar nu vrea.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai pune-l undeva unde e mai ferit, undeva unde nu e multa aglomeratie, ea asta cauta, liniste.

| anonimg a răspuns:

Daca se simte bine acolo, las-o acolo. fa-o sa se simta bine. Numai sa tii la distanta celelalte lucruri de ea.

| Dismally a răspuns:

Fa-i si tu un culcus, daca il va gasi destul de confortabil nu va mai intra in dulap happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P.S. : Nu pot bloca dulapul, pentru ca in el sunt haine si ea se așază pe ele.Sunt hainele mele si a le mamei si sunt multe.Nu am unde sa le pun.

| Arthiom a răspuns:

Ai putea sa incerci sa blochezi dulapul cum au zis si ceilalti, dar asa pisica ta ar deveni si mai interesata de dulap, iar dupa un timp cand crezi ca problema e rezolvata va reveni la vechile obiceiuri. Pisicile prefera culcusul lor intr-un loc cat de cat ferit de aglomeratie(unde pot sta in tihna, stiind ca nu vor fi deranjate). Ai putea sa incerci metoda de dresaj prin asociatie, adica: cand vezi ca pisica se duce la dulap, ai putea face un lucru pe care nu il suporta; nu stiu, sa ii dai una dupa cap, sa o stropesti cu apa (nu cu ceasca sau sticla-sugerez un atomizor de la sticla cu detergent pentru geamuri), sau sa folosesti niste zgomote pe care nu le suporta de fiecare data cand intra in dulap( monezi intr-un borca, intr-o sticla etc.) astfel pisica poate sa asocieze acele lucruri neplacute cu dulapul si nu va mai avea tendinta sa intre acolo, sau sa ii faci alt culcus(un cos pentru pisici sau chiar o cutie frumos aranjata cum ai vazut in alte raspunsuri) si acolo sa ii pui hrana preferata, jucariile, sau cand intra acolo sa te joci cu ea, sau sa o recompensezi cu "gustarele" pentru pisci>>astfel va asocia acele lucrui placute cu noul culcus si va deveni interesata de acesta, in schimb isi va pierde interesul pentru dulap. Sper ca te-am ajutat, daca nu merge apeleaza la ajutorul cuiva calificat(cum ar fi un medic veterinar cu experienta, vanzatorul de la petshop).

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

In legătură cu chestia cu bătutul pisicii, nu sunt de acord.Ele sunt si ele niște sufletele mici.Nu m-aș ierta daca i-aș face ceva.

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze pentru exprimarea gresita, dar nu m-am referit la bataie, si la rani, ci la un gest subtil prin care sa-i atragi atentia, eu de cate ori am avut pisici(am avut 4 dar acum nu mai am) stiu ca le deranja daca le atingem "mai tare" sau sa zic mai bine o impingere usoara in spatele capului, nu o lovitura, sau daca ii apasam o ureche

| unprietenaproape a răspuns:

Cu labuta. f simplu. a mea deschidea usa de la intrare, sarind pe clanta
pune ceva, un scaun

| Admunssen a răspuns:

Nu este deloc ciudat ceea ce face. A gasit ca acel loc i se potriveste cel mai bine. Eu zic sa ii permiti. La fel, noi oamenii, nu dormim in bucatarie sau pe hol. Pentru asta am ales o camera speciala. La fel si ea.

| Dzeko7 a răspuns:

Pai niste cuie si un ciocan...
Si nu, nu zic ca-s pentru dulap.

| anonim_4396 explică (pentru Dzeko7):

Ai dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru Dzeko7):

Lol

| OnTheTop a răspuns:

Fa-i un culcus undeva, unde e cald. Sigur o sa stea acolo. Si daca tot nu reusesti, blocheaza cu ceva usa: hartie, scaun happy etc.

| ruxandrasipoculescu a răspuns:

Simplu.
Incearca sa o inveti sa stea in alta parte.
Aranjeaza-i un culcus de exempu incele cu holul si tot asa pana o ademenesti sa se duca mai departe de dulap.

| Kavespy a răspuns:

Fai un culcus dintr-un cos si o patura sau un cearceaf. Pune un lacat dulapului big grin

Fundita?

| robertstrike a răspuns:

Simplu, blochezi usa dulapului!