| AmORablaDeLeptop a întrebat:

astazi la scoala, dulapul in care elevii isi pun telefonul a cazut si telefonul meu are zgarieturi peste tot.
Am 12 ani, sunt in clasa a 6-a si nu imi stiu drepturile si cum sa ma exprim corect. (context)

Prima data 3 colegi au incercat sa dea vina pe mine pentru ca sunt putin timid si pentru ca asta fac de obiceistraight face

De data asta mi-am luat inima in dinti si le-am spus ca atunci cand dulapul a cazut, eu scriam la religie+ca nu am tras/tratit usile dulapului niciodata.

Ceilalti colegi mi-au tinut partea si s-a conclus ca nu sunt vinovat.

Dupa aceea, directoarea insista ca noi suntem de vina si ca ar trebui sa platim reparatia telefoanelor singuri+a comentat ca un copil de clasa a 6-a nu trebuie sa aiba telefoane scumpe si ca avem noroc ca ne lasa cu telefoanele in incinta scolii fiindca "nu aveam voie."

Eu nu sunt de acord si vreau sa fac ceva. Vreau sa fac o reclamatie directoarei sau poate chiar Ministerului:o

Va rog spuneti-mi opiinile voastre, daca am dreptate sau nu, sau daca am dreptate, ce reguli incalca directoarea in aceasta situatie.

Multumesc in avanslove struck

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să faci o reclamație dar ai șanse mici să obții ceva. Ar trebui demonstrată vinovăția școlii în ceea ce s-a întâmplat, și nu ai cum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce ca habar nu ai sa scrii corect vrei sa faci reclamatie, are dreptate profesoara voastră la varsta voastră nu vă trebuie telefoane scumpe, vinovati sunt părintii tăi ca i ti cumpără telefon scump, si daca chiar ai telefon, lasa l acasa ca poate il pierzi, sau ti l fură cineva in autobuz sau chiar in clasă, tu nu ai niciun motiv sa i ti reclami profesorii, sau pe directoarea scolii, tu trebuie sa te supui regulilor care sunt la școală.

| Iote a răspuns:

Esti in clasa a 6-a, nu iti stii drepturile si nu stii sa te exprimi corect. Recunosti tu. Observ si eu. Dar vad ca ai pretentii mai mari decat drepturile. Nu e vina scolii. Regulile le incalcati voi prin indisciplina. Directoarea a trantit dulapul? Nu. Voi ati facut-o.
Din ce ti se spune mai sus (statutul elevului), "Elevilor le este interzis: să deterioreze bunurile
din patrimoniul unității de învățământ" Voi ar trebui sa platiti si dulapul, nu numai reparatia telefoanelor. Si, chiar asa! De ce la 12 ani voi aveti telefoane asa de scumpe?

| FreddieM a răspuns (pentru Iote):

,,De ce la 12 ani voi aveti telefoane asa de scumpe?"
Ai vrea sa explici de ce nu ar trebui sa aiba telefoane scumpe?
Sau cat de ieftine ar trebui sa fie?
Mersi

| Alexuţ02 a răspuns:

În primul rând ar trebui să vorbești acasă cu părinții, oricum tu nu poți face reclamație având 12 ani, le spui cum a fost, le spui ce ai spus aici și ceri dovada video la școală, sau nu sunt camere?
Nu cred că se ajunge să dai vina pe minister pentru că nu e vina lor, ci mai mult vina directoarei că are dulapuri antice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate nimeni sa te oblige sa platesti (doar instanta pe parintii tai, dar stai linistit, nu e nicio sansa sa se ajunga acolo)

| Osneros a răspuns:

Teoretic ai dreptate. Uite aici Statutul Elevului: https://www.edu.ro/......282%29.pdf

Citez:
Interdicții
Art. 13
Elevilor le este interzis:
a) să distrugă documentele şcolare, precum cataloage, foi matricole, carnete de
elev şi orice alte documente din aceeași categorie sau să deterioreze bunurile
din patrimoniul unității de învățământ;
b) să introducă şi să difuzeze, în unitatea de învăţământ preuniversitar, materiale
care, prin conţinutul lor, atentează la independenţa, suveranitatea, unitatea şi
integritatea naţională a ţării, care cultivă violenţa, intoleranţa sau care lezează
imaginea publică;
c) să blocheze căile de acces în spaţiile de învăţământ;
d) să deţină sau să consume, în perimetrul unităţii de învăţământ droguri,
băuturi alcoolice sau alte substanțe interzise, țigări, substanțe etnobotanice și
să participe la jocuri de noroc;
e) să introducă și/sau să facă uz în perimetrul unităţii de învăţământ de orice
tipuri de arme sau alte produse pirotehnice, precum muniţie, petarde,
pocnitori sau altele asemenea, spray-uri lacrimogene, paralizante sau altele
asemenea care, prin acţiunea lor, pot afecta integritatea fizică şi psihică a
elevilor şi a personalului unităţii de învăţământ;
f) să difuzeze materiale electorale, de prozelitism religios, cu caracter obscen sau
pornografic în incinta unităţilor de învăţământ;
g) să utilizeze telefoanele mobile în timpul orelor de curs, al examenelor şi al
concursurilor; prin excepţie de la această prevedere, este permisă utilizarea
telefoanelor mobile în timpul orelor de curs, numai cu acordul cadrului
didactic, în situația folosirii lor în procesul educativ sau în situaţii de urgenţă;
h) să lanseze anunţuri false către serviciile de urgență;
i) să aibă comportamente jignitoare, de intimidare, de discriminare, și să
manifeste violență în limbaj și în comportament față de colegi și față de
personalul unității de învățământ;
j) să provoace, să instige şi să participe la acte de violenţă în unitatea de
învățământ și în afara ei;
k) să părăsească perimetrul școlii în timpul programului școlar cu excepția
situațiilor prevăzute de regulamentul de organizare și funcționare al unității
de învățământ.
l) să utilizeze un limbaj trivial sau invective în perimetrul școlar.

Scrie ca e interzis sa folosesti telefonul mobil in timpul orelor fara acordul profesorului, nu ca n-ai voie sa ai in posesie un telefon mobil.
In caz ca nu-i clar, exista un alt articol care stabileste:

CAPITOLUL AL II-LEA
DREPTURILE ELEVILOR
Drepturi generale
Art. 6
(1) Elevii se bucură de toate drepturile constituţionale, precum şi de egalitate în toate
drepturile conferite de calitatea de beneficiar primar al educaţiei.
(2) Conducerea şi personalul din unitatea de învăţământ preuniversitar au obligaţia să respecte dreptul la imagine al elevilor.
(3) Activitățile organizate în unitatea de învăţământ preuniversitar nu pot leza
demnitatea sau personalitatea elevilor.
(4) Conducerea şi personalul din unitatea de învăţământ preuniversitar nu pot face
publice date personale ale elevilor, lucrări scrise/părţi ale unor lucrări scrise ale
acestora –cu excepţia modalităţilor prevăzute de reglementările în vigoare.
Partea importanta e primul aliniat.

Ar fi util sa-l citesti integral, nu doar partile evidentiate de mine.