| tauretee a întrebat:

Sall am gasit un papagal acum vreo o luna o luna jumate si nu se obisnuieste cu minesadstau langa colivia lui jumate de ora poate si o ora si bag mana in colivie sa vada ca nu-i fac nimica si el iese pe usita de la colivie *...si mi-e greu sa prind ori ce raspuns e de folos... dau fundita si vot

Răspuns Câştigător
| missfrumoasa a răspuns:

Incearca o legatura de afectiune petrece mult timp cu el nu langa cusca lui si prin alte parti am si eu un pisoi si il am de trei luni si tot fuge de minedar sa obisnuit.nu e nevoie de vot vezi cum faci

2 răspunsuri:
| IIII a răspuns:

Daca vrei sa se obisnuiasca sa-l tii in mana,sau sa te joci cu el,poti incerca sa-i dai(din afara coliviei,nu bagi mana la el) un biscuite si sa ciuguleasca el din mana ta. Dupa ce mananca un pic,poti incerca sa-l atingi, dar daca fuge nu mai insista, ca-l sperii.
Ai mai zis ca stai langa colivie o jumatate de ora.In acest timp,ar fi bine sa vorbesti cu el,se va mai obisnui putin cu tine,si prin acest mod poti sa-l inveti si sa vorbeasca happy

Iti urez mult succes!

P.S ai grija ca atunci cand iese din colivie poate sa fuga pe geam afara din casa,si nu numai ca nu-l mai prinzi,dar el fiind invatat in colivie, nu poate zbura foarte bine, si va sfarsi(ca al meu) intepenit intr-un gard si atacat de o pisica sad

| alinutzy19 a răspuns:

EL trebuie sa simta ca il iubesti,comporta-te cu el la fel ca si cu un prieten nu cu un animmal si atunci cand il lasi afara pune-l pe mana ta,vorbeste cui el si cand bagi mana in cusca ai grija sa fie toate geamurile inchise si prinde-l de spate si sa ii prinzi si aripile apoi pune-l pe mana, da-i de mancare [mei]din mana, mangaie-l...