Întrebare recomandată | Robieski a întrebat:

Sall! As dori sa imi dresez cainele (cel din poza mea de la profil) unde as putea gasi un ghid de dresaj al cainelui pentru android?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Este foarte usor sa-ti dresezi cainele, deoarece el invata tot timpul. Problema este cum il faci sa invete ce e bine? Cainii inteleg lucrurile diferit fata de noi, iar cand il certi si imediat tu sau altcineva se joaca cu el uita de ce a fost certat, daca ii permiti din cand in cand sa sara pe tine sare si cand este noroi afara, daca ii dai mancare cand esti la masa cerseste si fura de pe masa, s.a.m.d... cu toate astea nu este vina ta!

Nu este vina ta pentru comportamentul cainelui tau, la fel ca si mine iti iubesti cainele si vrei sa te bucuri de el. Iti dezvalui imediat mici trucuri prin care cainele va stii exact ce vrei de la el, cand are voie sa latre, cand sa alerge dupa un obiect, cand sa vina la tine, cand sa manance, daca sa manance doar de la tine, etc... Plus ca il invatam toate comenzile dresajului de baza: sezi, culcat, aport, s.a.

In prima etapa iti educi cainele, urmatorul pas este sa interpretezi corect limbajul trupului cainelui tau pentru o buna comunicare si evitarea dezvoltarii de noi comportamente gresite...

Prin simpla cunoastere a semnificatiei pozitiei urechilor, cozii, ochilor, samd stii exact ce vrea sa-ti comunice! Acest secret usureaza foarte mult dresajul cainelui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. Cauta si tu pe internet. Uite: http://www.cainele-meu.ro/dresajul-cainilor

Daca nu, cauta si tu prin judetul tau un loc unde se dreseaza animale.

Răspuns utilizator avertizat
| NexusHELPER a răspuns:

Bună seara, nu cred că există așa ceva. Dacă ar mai exista, ar mai duce lumea la dresaj câinii? Vezi că dacă exista poate sunt din acelea cu raze sonore, dar nu prea functioneaza. De exemplu, sunt niste aparate, pretul este cuprins intre 20 si 70 lei. Acelea au optiune de speriat cainii/pisicile si de dresaj. De ex apesi pe dresaj si spui „ VINO LA MINE " nu actioneaza din prima. Dar sa nu te tenteze sa cumperi din acelea de 20 de lei pentru ca raza de actiune este vreun metru, la celelalte vreo 6-7