| ZyReXe a întrebat:

Sall, Mi-am cumparat un hamster pitic alb cu o dunga asa de un gri pe spate cu ochi negri si foarte limpezi si l-am luat in mana la magazin nu a fost nici o problema si cand l-am adus acasa l-am pus in cusca avea roata avea tuburi delea apa proaspata mancare rumegus bun si cand am bagat degetul in cusca sa il mangai cum l-am atins a fugit imediat in alt colt si fratele meu a pus mana in cusa si a vazut ca vine hamsterul catre si a incercat sa il mangaie dar hamsterul a fugit rapid la el si a ros ce a putut idn deget nu tot pentru ca fratele cand a simtit durere si-a tras rapid mana dupa aceasta intamplare am incercat sa il scot azi si cu mama si la fel l-am scos l-am pus in hol si a incercat sa fuga ne-a sgariat ne-a muscat si este foarte rea

Este femela si are vreo 2-3 luni am cumparat-o acum 3 zile

Ce trebuie sa fac?

8 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Si a mea a facut la fel! Eu am lasat.o sa stea vreo 2 zile singura sa se acomodeze cu, cusca si apoi am bagat mana dupa ea. Trebuie sa se obisnuiasca cu tine!

| klau95 a răspuns:

Hamsterul musca cand te considera pradator sau cand ai este frica.pe tine asta tea considerat de ce? pai nici macar 1-2 zile nu a trecut, nici macar nu sa obisnuit cu locu lui, nici cu tine.
1)trebuie sa se obisnuiasca cu prezenta ta
2)dupa aia poti sa-i pui mana sa vezi daca ie frica sau nu. Bafta!

| MMihai a răspuns:

Să citești de pe net cum este cu hamsterii ăștia!

| KaterinaPetrova a răspuns:

Asa era si hamsterul meu.si crede-ma ca la muscatura de hamster curge ceva sange.tongue
trebuie sa il inveti cu tine.in tii in mana cu o batista sa nu te muste, bine nu il strangi sa te doara. si il mangai, vorbesti cu el, si se va invata cu tine. sa nu-i dai drumul prin casa pentru ca va fugi. asa a facut hamsterutul meucrying si nu l-am mai gasit.cu toate ca se obisnuise cu mine.mi se urca mereu in cap.ii placea sa stea aclo

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Hey trebuie sa se obisnuiasca cu noul loc cumpara un mascul daca ai loc!

| AnemonaP a răspuns:

La inceput asa fac hamsterii trebuie sa -i lasi pana se acomodeaza,eu azi mi-am cumparat un hamster,este primul meu hamster si ce mi-a placut cand a pus vanzatoarea mana pe el sa mi-l arate statea, nu musca deloc, este cuminte

| Jenny23 a răspuns:

Nimic, nu este acomodata cu noul loc nu o mai chinui atata pentru ca este foarte speriata mai bine las-o sa se invete, dai de mancare apa si tot ce i trebuie si te asigur ca va veti imprieteni. Sti dc face asa, ea considera ca tu esti cea care a luat-o de acasa, unde se simtea in siguranta, incearca sa nu o speri zambeste mereu la ea si nu mai incerca sa o atingi prea mult pentru ca va crede ca vrei sa-i faci ceva rau si te ataca. Sper ca te-am ajutat