| Doina_Muntean_1971 a întrebat:

as vrea sa imi iau un husky.cate de greu este de intretinut? vara ce fac cu el?

Răspuns Câştigător
| aj3k16lm a răspuns:

Aer condiționat și baie la greu. Renunță la idee dacă stai la apartament. Și asigură-te că ai foaartee multă răbdare, înainte de a lua decizia. Câinii husky tind să te pună la încercare destul de tare. Personal sunt o fire extrem de calmă și docilă, însă tot îmi mai scapă câte o palmă peste bot, când începe să se comporte urât. Dresorul nu are un efect prea bun asupra lor, deoarece sunt câini de haită, și aleg un lider de obicei. Va deveni "surd" într-un final, și va răspunde doar la recompense.
Vorbind despre aspectul ăsta, devine o problemă destul de serioasă atunci când eu sunt plecat de acasă. Pune la încercare restul familiei, considerându-i "simpli membri" ce nu au dreptul să se impună asupra lui. Desigur, al meu are 10 luni, și normal că e mai năzdrăvan. De asemeni, femelele sunt mai familiste.
În continuare, nu sunt buni pe post de câini de pază, fiind extrem de prietenoși, uneori timizi față de ceilalți câini, și lipsiți de apărare. Iar ei nu latră, ci urlă. Nu ca lupii neapărat, dar poți vedea atâtea exemple de "husky howling" pe Youtube.
În continuare, pierd FOARTE multă blană, și vei avea nevoie de piaptăne speciale pentru a-i ajuta. Să spunem că, mai poți face un husky din ea. laughing
Blana lor e lânoasă, și se poate întâmpla de multe ori să te "piște" puțin, în timp ce îi mângâi.
Sunt destul de pretențioși la mâncare, și într-adevăr, au nevoie de hrană specială. Deși noi o combinăm pe a lui cu mâncare de casă. E bine să vorbești cu medicul veterinar, pentru a-i stabili dieta. Nici noi, nu suntem atât de bogați, însă ne-am descurcat până acum.
E extrem de jucăuș și docil cu copii, mai ales la maturitate. Devine un fel de protector pentru aceștia, văzându-i mai mici în fața celorlalți. Sunt de asemenea hiperactivi, au FOARTE multă energie, ce trebuie consumată. În caz contrar, poate duce la un comportament agresiv din partea cățelului. Răsfățul are de asemenea un efect negativ asupra lor. Și trebuie să ai grijă la stresul și presiunea pusă asupra lui. Și a ta.
La mine nu e zi în care să ies cu el la plimbare fără a fi oprit de 10 ori, sau ținut de vorbă o oră. E un aspect plăcut, într-un fel, dar devine monoton la un moment dat.
Ah, și nu poate fi ținut în lesă. happy

Știu că ți-am spus în mare parte dezavantajele de a-l avea, ori. mai de grabă cerințele. Dar țin să menționez că, indiferent de toate acele aspecte, noi avem parte doar de bucurie cu al nostru, Sunt într-adevăr, o rasă de câini aparte. Am experimentat diverse rase, iar aceasta are anumite calități nedeținute de celelalte.
Pot spune cu încredere că e exact ca un copil mic.

4 răspunsuri:
| AntoniaRules a răspuns:

Asa multi caini?winking

| Doina_Muntean_1971 explică (pentru AntoniaRules):

Da,dupa ce mi-a murit papagalii, ma lasa 3 catei, dar nu mai vreau husky, pentru ca este de rasa si nu vreau sa pateasca nimic

| Marta_Anghel_1997 a răspuns:

Haski este o rasa de câini frumoasa este ușor de întreținut si vara încearcă să il tii la umbră si nu cu capul in soare. poti sa ieși si cu el afara la căldură dar sa nu il tii la soare