| GMpescar a întrebat:

Salll! am un papagal perusi si nu stiu ce e cu el....nu mai e asa de energic, se scarpina forte des mai stranuta si ii cad penele.
are ceva boala?
daca da cum sa il tratez?
va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

S-ar putea sa fie bolnavior, du-te urgent la medicul veterinar, mai exista si alte posibilitati, sa nu mai fie energic fiindca e obosit, sa se scarpine ca are un fel de gandacei, sa stranute de la praf si sa ii cada penele e normal dar nu in exces, medicul ar trebui sa iti dea niste vitamine de pus in apa si antibiotic, dar ai grija la ce veterinar te duci, sa fie unul care se pricepe la toate animalele nu doar la caini si pisici, succes!

| Larisa211 a răspuns:

E POSIBIL sa aiba PADUCHI. Verifica-l si vezi, oricum trebuie dus la vet.
Uita-te si dupa eruptii cutante sau bube.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca perusul dumneavoastra da semne ca ar fi bolnav, este bine sa mergeti de urgenta cu el la medicul veterinar. Fiind o pasare de statura mica, chiar si cea mai usoara boala o poate omori daca este identificata prea tarziu. Cateva dintre semnalele cele mai evidente pe care le emite o pasare bolnava sunt:

- absenta poftei de macare;

- pufaie, stranuta constant si umed;

- este letargica;

- nu zboara;

- voma;

- scaderea rapida in greutate;

- se scarpina foarte mult;

- are diaree;

- devine brusc foarte tacuta, sau invers, daca este tacuta in general, devine brusc foarte galagioasa;

- modificari ale temperamentului.

Una dintre cele mai frecvente boli intalinte la perusi este psitacoza, cunoscuta si sub numele de "febra papagalilor". Agentul patogen este bacteria "chlamydia psittaci", o bacterie extrem de contagioasa. Pasarile cele mai expuse acestei boli sunt acelea care intra des in contact cu alte specii de animale. Simptomele acestei boli sunt: absenta poftei de macare, penele perusul se desprind foarte usor si acesta doarme mare parte a timpului, conjunctivita, dificultati respiratorii, secretii oculare si pierderi in greutate, asociate cu diaree. Totusi, pasarea poate fi purtatoare de virus fara sa prezinte nici un simptom.

Tratamentul este antibiotic, pe bazade tetracicilina sau derivate, administrat pe cale orala sau injectabila, o data la fiecare 10 aile. Tratamentul este de durata, bacteria putand supravietui pana la 45 de zile in organismul perusului.

| TheSecretGirl a răspuns:

Am si eu papagali perusi. Iti indic sa mergi de urgenta la medicul veterinar! El stie cel mai bina ce sa faci. A avut perusita mea la fel si mi-a recomandat o crema f buna. Fugi degraba si cat mai repede de dragul acestuia!

| OArdSexy a răspuns:

Am avut si eu asa probleme...al meu ramasese fara pene pe linga cioc ) am fost la veterinar si mi-a zis ca asa e perioada de primavara dar totusi mi-a dat niste vitamine pentru el. i le picuram in apa sau direct in cioc. sper sa se insanatoseasca repede :*