| Bug987654321 a întrebat:

Salut! Am adoptat un câine maidanez de 30 de kg extrem de afectuos cu toată lumea, sare la pupici și șerpuiește când vede oameni ca ma trage in lesa de iarna asta tot in cap o sa fiu. Asta nu îmi e cea mai mare problema. Dresorul a spus ca el nu are problema de comportament care sa fie de dresat și problema de temperament care se poate ameliora cam peste 7 ani. Are anxietate de separare extrema! Nu am văzut nicăieri pe internet asa și m-am uitat cred ca la toate videoclipurile care propun soluții la anxietatea de separare. Hipersaliveaza, face in pat, urla de parcă îl ucide cineva și am probleme cu vecinii, nu știu cu ce a putut păta peretii, ceva stropi maronii. Mi se rupe sufletul sa îl las singur acasa pentru ca intra in panica. Și trebuie sa îl iau peste tot. Am făcut sacrificii pentru el ca in ultimul an nu am mai ieșit din cartier și nu am plecat pe nicăieri fără el. Îl pot lua pe autobuz, da, cu bilet și botnița. Nu sta sa ii pun botnița, am încercat sa pun recompensa ca sa bage boticul in botnița. Ma avertizează ca musca. Eu am de făcut un curs și trebuie sa plec de acasa 4 ore pe zi și nu pot sa iau taxi zilnic și ca intr-un final sa stea legat 4 ore in frig. Mi s-a recomandat o cușca pentru anxietatea de separare. Nu am loc in apartamentul asta mic sa ii fac o cușca pe măsura. Am încercat sa îmi fac rutina de ieșit din casa fără sa ies ca asa zicea nu stiu ce dresor pe YouTube. Sa zdrăngăn chei. Păzeste înlemnit ușa nici poveste sa apăs pe clanța fără sa își îndese boticul cu toată forța sa iasă și el. L-am prostit o data cu niște mancare și am închis usa și a săpat in usa de a dat jos un strat. Si-a zgâriat boticul pana la sânge încercând sa scape. Nu mai știu ce sa fac, am ajuns la capătul puterilor. Anxietatea lui de separare îmi dă depresie și ma termină. Please help dau fundă

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Of bietul animal cat de disperat e sa nu ramana iar singur.Totusi nu iti poti sactifica viata sa fii mereu langa el.Un gest frumos din partea ta sa il adopti dar nepotrivit pentru un caine al strazii care nu cunoaste regulile convietuirii in apartament.Ideal ar fi sa ii gasesti o curte unde sa il lasi pe timpul zilei si sa il iei seara. Undeva unde sa platesti pentru cazare sau la prieteni, familie cu curte

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ii este teama sa ramana singur insa te-ai gandit la varianta sa aiba si el pe cineva?
Mai ia un caine si atunci o sa fie totul bine, la urma urmei pentru ce avem prieteni nu?

| Bug987654321 explică (pentru aditimus):

Nu e o soluție. Ar putea deveni 2 caini cu anxietate