| supremxxxoxo a întrebat:

Am la bunici un caine dalmatian amintesc ca are peste 10 ani. Ieri era sanatos tun! Azi nu poatesa se ridice in picioare, sufla greu, si arata ca mort! Ce are?

Răspuns Câştigător
| cipri01 a răspuns:

Io zic cel mai bine sai dai lapte foarte mult asi revine 100% asa a fost bolnav si al meu i-am dat numai lapte si si-a revenit an 2 zile.

| Betyskumpik a răspuns (pentru cipri01):

Dar nu lapte simplu ca face limbrici

21 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

O fi de la caldura. Da-i cu apa pe cap,nas, pe pernute, pe burta, pune-l intr-un loc cu umbra si mai racoros, iar pe jos pune ceva ud. S-ar putea sa aiba temperatura si e destul de batran ca sa reziste la temperaturi prea ridicate sau prea scazute.
Da-i si putin lapte in caz ca e otravit.

p.s. de cancer nu se pune problema.

| supremxxxoxo explică (pentru RedNose):

Da e otravit! I-am dat pana acum 2 litri, insi mai revine, insa tot e turmentat rau! Si amintesc ca e cam a 3 oara in viata lui cand e otravit. I-am calculat varsta are peste 15 ani cam 16 poate 17. A dus o viata buna la mine si sper sa o mai duca si sa-si revina din otrava!

| stlucian a răspuns:

Doamne fereste sa nu fi oravit! Da-i lapte cat de mult chia si cu forta! Dupa aia repede la doctor.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Daca cineva a facut rau acelui animalut (vecini/prieteni)da-mi un e-mail.S-au unde stai(oras/comuna/sat).
stlucian@yahoo.com

| snzpaul a răspuns:

Probabil a fost lovit, mușcat de o căpusa sau un șarpe, iar veninul este prea tare.
Poate fii și din cauza căldurii!

| supremxxxoxo explică:

De fapt am mintit cand am zis ca e la bunici! El pazeste un loc important! Ieri a ramas singurt si poate a fost otravit! Veterinarul e peste drum de mine insa nu-l pot duce acolo!

| supremxxxoxo explică:

Va pot arata poze daca vreti?

| supremxxxoxo explică:

A vomitat mult! Si nu dalmatian, scuze am gresit e caine lup!

| kRaNNk a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Are cancer la stomac... Mai mult ca sigur... Iti zic asta din propria-mi experienta. Spune-mi. vomita galben sau verde deschis cu spuma?

| supremxxxoxo explică (pentru kRaNNk):

A vomitat laptele! Asa parca era inchegat!

| supremxxxoxo explică (pentru kRaNNk):

Si a avut prima oara verde pe limba saliva, cred ca de la otrava!

| ligiligi a răspuns:

Poate e otravit de cineva cum a fost la bunicii tai.Decat sa ii dai nu stiu ce poti sa il duci la veterinar sa iti dea el ceva medicamente si sa ii faca o injectie. Poate fi de la caldura.Du-l intr-un loc racoros intr-o camara sau ori unde si stropeste-l cu apa.De la canicula asta cum e batran poate s-a desidratat.Succes si cel mai indicat e sa il duci la doctor!

| Madutzza98 a răspuns:

Cred ca ii otravit du-l repede la un veterinar

Răspuns utilizator avertizat
| pisicutza197 a răspuns:

S-ar putea sa il fi muscat o capusa sau poate fi si de la soare, incearca sa il duci la doctor.Si,doar daca nu stiai, un caine de destul de batran la 10 ani

| Dubluve a răspuns:

Poate fi otravit dar si din cauza batranetii.Un an de om inseamna 7 la caine... Apeleaza la doctor.

| aMEA a răspuns:

Probabil e molesit de la caldura, incearca sa-l racoresti si vezi daca isi revine.

| kRaNNk a răspuns:

Suprem stiu cauza. Acu 3 zile mi-a murit si mie cainele din aceleasi conditii. Daca vrei sa stii ce are... iti spun. Are cancer la stomac. (Cu simptomele care le-ai specificat in intrebare (nu se ridica in picioare sufla greu) Imi pare rau dar e pe moarte daca nu il duci cat mai repede la veterinar.

| supremxxxoxo explică (pentru kRaNNk):

De ce ar face cancer? Nu cred ca exista caine in zona care sa treaieasca mai bine decat el! Are parte de mancare buna, gatita insa nu ii iau boabe sau nu mai stiu ce!?

| kRaNNk a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Cancerul la stomac nu e neaparat vorba de mancare sau ce fel de mancare ii dai. Poate avea infectie la stomac din cauza unei mancaruri care nu tocmai i-a cauzut bine. Daca bea multa apa si vomita, incerca sa se curete. Spune-mi cum vomita si poate iti mai pot raspunde.