| fis a întrebat:

Am nevoie de un sfat, vreau sa iau un caine. As vrea ca el sa aiba: par scurt, sa fie inteligent, usor de dresat, talie medie, sa aiba samanta aceea de caine de paza in el, si cel mai important, sa fie iubitor cu copii (ma refer la copii mici, nou-nascuti chiar). Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NoFeelings a răspuns:

In principiu, de talie mare iti recomand Malinois si labrador retriever.Malinois(denumirea completa Ciobanesc Belgian Malinois)este un caine folosit pentru anti droguri, insa este perfect pentru copii si adolescenti.Eu sunt adolescenta, am un metis de Malinois care este viata mea, il tin la apartament si cu copiii este de o blandete rar intalnita.Il scot afara de trei ori:dimineata il tin cam 20 min., la amiaz o ora si seara o ora sau doua, depinzand de programul meu.Este un caine bland, dar loial, este incapatanat dar trebuie sa fie recompensat cam pentru orice ce invata.Cainele meu are doi ani, dar nu stie nici macar comanda sezi, cu toate astea este unul dintre cei mai buni companioni pe care i-am vazut.Mananca de trei ori pe zi, hrana uscata hrana umeda si hrana gatita.Este foarte jucaus si daca ma duc pana in baie, sta la usa pana ies.Nu il las in paturi, canapele si asa... Daca ma duc pana in camera e dupa mine, daca ma duc pana la magazin vrea sa vina.Mai multe detalii iti pot da dar nu stiu ce, doar daca ma intrebi happy

4 răspunsuri:
| NoFeelings a răspuns:

Bună.Iti voi raspu de in parte la fiecare intrebare, poate primesc fundă:

1.Cu par scurt sau nu, nu asta e important.Tot naparlesc o date/de doua ori pe an, indiferent ce rasa si ce par are.

2.Intelgineti sunt toti cainii, problema este ca cei foarte inteligenti sunt si foarte energici, de exemplu Malinois.

3.Niciunul nu e usor de dresat daca tu nu te implici cu mintea si cu sufletul!

Eu iti recomand Bichon, Cocker sau Labrador/Golden retriever.Adevarat ca ultima rasa este mare, insa este foarte protector cu copiii.
Alte intrebari?

| fis explică (pentru NoFeelings):

Imi poti spune te rog si cativa caini de rasa mare?

| Rosenweiss a răspuns:

Airedale Terrier - are parul cret, dar cel mai mare avantaj e ca nu naparleste, decat o data pe an, deci nu o sa ai probleme cu parul in casa. Este inteligent, talie medie si daca-l vezi in fata ta nu ai cum sa nu te intragostesti de el, e asa bland, nu e lacom, e calm, dar totodata putin alert si loial. Mie mi se pare ca e un caine foarte potrivit, dezavantajul: e cam scump.
Ti-as putea recomanda si alte rase, dar nu ai idee ce te asteapta. Maturat/aspirat zilnic in casa dupa parul lor.

| LoveForDogs2000 a răspuns:

Iti recomand Pitbull, Rotweiller, Amstaff sunt bunii in toate dar daca vor fi dresati corespunator si vor primi afectiune de mici, iti garantez eu ca vei primi rezultate excelente!