| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,am o intrebare cam ciudata.Pot tine o puma ca animal de companie in Romania?

13 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, daca iti faci un zoo legal
altfel... NU

| romeo78 a răspuns:

Dacă vă înregistrați ca persoană juridică cu o mică grădină zoologică, legal, da puteți deține.
Dar, trebuie ținut cont de faptul că nu există cunoscute cazuri de îmblânzit o pumă ca să fie siguranță în apropiere de animal.
Ca pui, orice felină sălbatică este blândă.
În momentul în care se apropie de 1 an de zile, devin maturi, puii nu mai pot fi ușor stăpâniți devenind un real pericol pentru stăpân și cei din apropiere.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Chiar daca ii iei de mici si le dai tu de mancare si ii tin acasa, tot sunt un pericol dupa aia?! Nu se ataseaza de mine ca stapan?

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Niciodată! Chiar au existat cazuri de atacare a stăpânului!
De ce credeți că doar pisica sălbatică de statură mică a fost îmblânzită? Pentru că a fost singura felină vânată de alți prădători, lipsa hranei, dificil de prins, găsit.
Căci, știți, că există cazuri de feline domestice care atacă stăpânul. Dar, sunt cazuri rare.
Pe când felinele mari, de milenii, nu s-a reușit îmblânzirea lor, deși s-a încercat, inclusiv în cadrul circurilor.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Am inteles, deci e nasolie. Auzisem ca nici pisica salbatica nu se ataseaza de un eventual stapan.
Desi la pisica am impresia ca nici asta domestica nu se ataseaza de stapan! Nu e ca un caine.

Mi se pare ca nici lupul nu se ataseaza de stapan chiar daca-l iei de mic acasa.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Orice animal, indiferent cât este de domesticit tot are latura naturală, sălbatică.
Dar, dacă este o fire blândă, un stăpân blând, prietenia este pe viață!

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Https://youtu.be/QDqv1f9UHwQ
Un link de pe YouTube ca punct de început pentru o cunoaștere a modului în care se poate ține o felină sălbatică, dar și țările care permit acest lucru.

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Am vazut ca tipa se juca cu pisica aia sau ce era, parea dragut insa vorba ta, daca e salbatica e nasolie.
Pai e clar ca si cele domestice au salbaticie in ele, n-ai vazut cainii ce rai sunt intre ei?
Doar cu stapanu nu e rau in general.

| Eireann a răspuns (pentru Mosotti):

Pisicile domestice se ataseaza de stapan dar isi exprima dragostea diferit de caini si de asta oamenii cred ca nu sunt iubitoare. Un exemplu e ca pisica aduce "cadouri": soareci morti sau aproape morti, pasari, etc. Poate nu e tocmai meniul tau preferat dar iti aduce de mancare din dragoste (si fiindca te considera un vanator prost). Cainele nu face din astea doar daca e dresat.
Cu lupul alta e situatia. Se vede si la caini ca pe la 8 luni, un an trec prin adolescenta ( asts cu 1 an de om - 7 ani la caine e o aproximare gresita) si devin mai neascultatori. La un an jumatate -doi vor sa devina ei seful haitei si te provoaca, incearca sa te domine. Daca esti ferm si consecvent in general cainii sunt docili, te accepta si se conformeaza. Lupii nu, te provoaca si uneori chiar te ataca, nu ca sa te omoare dar ca sa doveasca forta si te ranesc sau mai grav.
Tata e dresor de caini utilitari si am lucrat cu el si am facut si handling la concursuti de caini.

| Mosotti a răspuns (pentru Eireann):

Am inteles, deci sa stam departe de animale salbatice.

| Legion7X a răspuns:

Un câine Prietenos, ce are?

https://youtu.be/BPKHuY214c4

Este samoyed

| KR0NSTADT a răspuns:

Deținerea animalelor sălbatice este strict interzisă, indiferent de originea lor.

| AndrElle a răspuns:

Nu că nu e potrivită clima. Mediul nu-l caracterizează.