| Mariana998877 a întrebat:

Salut. Am un bichon de 6 săptămâni, oare îl afectează cu ceva dacă ii dau sa mănânce mâncare umeda pentru adulți? Și e nevoie sa-l hrănesc cu mâncare de la branduri mari? Care e diferența dintre cele scumpe și cele ieftine?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Catelusul este extrem de mic. Trebuia sa-l iei de la mama lui la minim 3 luni, ca sa suga lapte matern si sa fie sanatos, fiindca va avea o deficienta masiva si se va imbolnavi usor si repede.

in occident, prin lege, animalutele nu s epot lua de la mama lor mai devreme de 3 luni, tocmai pentru a li se da o sansa la viata, ca asta-i care sunt rupti de la mama lor la 6 -7 saptamani au numai 50% sanse sa traiasca sis a fie sanatosi.

Catelusilor mici nu li se dau hrana pentru adulti pana la 1 an, fiindca lipseste din ea elementele vitale cresterii si dezvoltarii lor. exista hrana speciala pentru primele 12 luni, conserva umeda si lapte special pentru cateii mici.

| dullcat a răspuns:

Un pui de caine are nevoie de mai multi nutrienti si calorii decat un caine adult, deoarece e in crestere. Acelasi lucru il putem spune si despre oameni, care odata ajunsi adulti, nu mai au nevoie de asa multe vitamine etc, luate din alimentatie ca atunci cand erau mici.
In acelasi timp, mancarea pentru catei are si un procent mai mare de proteina si grasime, plus nutrienti.

Mancarea scumpa ar trebui sa aiba un procent mai mare de carne.Cea ieftina are de obicei cereale si alte ingrediente destul de irelevante, plus ingrediente deloc ok pentru sanatatea cainilor.Dar fiindca uneori platetsi doar numele brandului, ar fi indicat sa te uiti pe lista de ingrediente si sa compari chiar tu. Nu este o regula ca tot ce e scump e si bun.

| Mariana998877 explică (pentru dullcat):

Ii dau mâncare uscata pentru căței mici și lapte praf la fel tot pentru căței mici deoarece asa i-a dat fostul stăpân și mi-a spus medicul veterinar sa ii dau 2 3 săptămâni lapte praf. Ma refer ca pe lângă ce ii dau mâncare de căței mici, pot sa ii dau și cea de adulți?

| Frank51 a răspuns:

E sensibil la stomac, așa este rasa asta. Nu trebuie să fie scumpă, dar în niciun caz să nu-i dai mâncare ieftină sau rămășițe de prin casă, pentru că face bubițe pe corp.

Sora mea îi dă pedigree, care este nici scump nici ieftin. Încearcă să îi dai ceva rezonabil, și să fie și mici boabele( are guriță mică). Deci mâncare pentru câini talie mică.

| Natalie4u a răspuns:

Este important să hrăniți corect un cățel în creștere pentru a se asigura că primește nutrienții esențiali de care are nevoie. Mâncarea umedă pentru adulți nu este recomandată pentru căței atât de tineri, deoarece are nevoie de un conținut ridicat de proteine și grăsimi pentru a-și susține dezvoltarea adecvată.

Este important să cumpărați o hrană pentru căței care este concepută pentru nevoile lor specifice. De asemenea, este important să verificați eticheta pentru a vedea dacă produsul îndeplinește standardele de siguranță și calitate.

În general, brandurile mai scumpe oferă ingrediente mai bune și procese de fabricație mai riguroase. Aceste branduri de înaltă calitate oferă adesea proteine ​​mai bune, carbohidrați mai puțini și ingrediente mai naturale. Cu toate acestea, nu toate mărcile scumpe sunt create egale, iar unele branduri mai ieftine pot oferi o valoare excelentă pentru preț. În general, cel mai bine este să vorbiți cu medicul veterinar al cățelului dumneavoastră pentru a afla care este cea mai bună opțiune de hrană pentru nevoile sale individuale.