| Începătorul988 a întrebat:

Am un yorkshire, cu 2vaccinuri facute (cel de 2. 5luni, si urmatorul), si astazi nu prea a mancat, si ieri a vomitat de doua ori. L-am luat in casa, si i-am dat din mana sa manance. Mai greu, dar a mancat.
Credeti ca ii poate piere apetitul din cauza caldurii? Precizez ca sta la umbra mai mereu, sau in nisip(isi sapa ea o gaura si se pune'n ea)

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are vaccinul antirabic? E un vaccin obligatoriu, cel mai important dintre toate. Degeaba le are pe celelalte, dacă acesta lipsește.
De ce nu l-ai dus la veterinar? Dacă ieri i-a fost rău, iar azi continuă cu aceeași stare de slăbiciune și lipsa poftei de mâncare, e motiv de îngrijorare. Poate că are o indigestie alimentară, sau poate că nu.
Când i-ai dat ultima dată antiparazitarul intern, adică o pastiluță contra paraziților intestinali (viermi)?
Pentru că și infecţiile parazitare pot fi cauza.
E-adevărat, atunci când e foarte cald sau când sunt în 'călduri' câinii nu prea mănâncă. Însă al tău a vomitat, deci NU e din cauza căldurii.
Du-l de urgență la un cabinet veterinar.

| Începătorul988 explică (pentru floresdemayo):

Salut. I-am dat mancare gatita(supa) si nu a mancat-o.
M-am dus, i-am cumparat o conserva de carne(cu ceva mai mult sos) pentru caini, si a mancat. Cat despre vaccinuri nu le stiu numele exact, dar iti las ce scrie pe carnetul de sanatate:
Nobivac parvo c
Nobivac dhppi. Cat despre pastilute, ultima i-a dat-o veterinarul cand i-am facut al doilea vaccin, mai exact in data de 5, luna aceasta, si cu doua saptamani inainte i-am dat eu una, deoarece asa mi-a zis veterinarul. Cand am venit de la mecanic, am vazut ca nu a mancat mancarea ce i-am dat-o azi-dimineata, stiind-o foarte mancacioasa, si ceea ce ma ingrijora.
O luai in casa, si i-am dat niste chiftelute, facute aseara, mai greu, dar a mancat, si incepea sa manance din ce in ce mai repede. Asta m-a bucurat, m-am dus si am umezit-o cu apa(intindeam apa pe blanita ei, si udam foarte bine boticul) si vad ca si-a mai revenit... cred ca din cauza caldurei, si ca este si putin grasa(avand 6kg cand am cantarit-o inainte de vaccin, pe data de 5)

| floresdemayo a răspuns (pentru Începătorul988):

Vaccinurile pe care i le-a dat vet sunt excelente!

Nu-i mai da hrană umedă (chiar dacă e destinată câinilor), nici chifteluțe (evită să-i dai prăjeli sau mâncare din carne tocată!).
Cumpără telemea nesărată(!) și carne de pui. Carnea de pui o fierbi (după ce a fiert, înlături toată pielea și grăsimea) și dă-i să mănânce așa, până își revine. Cred că a făcut o indigestie. Ține-o la regim, de fapt ce ți-am spus să-i dai e un "regim" gustos, fiindcă o să-i placă la nebunie.
Ai grijă de unde cumperi telemea.
Eu obișnuiesc să o cumpăr de la țăranii producători din piață, nu din magazine/supermarket-uri unde e foarte sărată, ori fără gust.
PS: Nu-i da lapte!

| Începătorul988 explică (pentru floresdemayo):

I-am pus lapte si l-a refuzat astazi la ora 1.
I-am luat o conserva de carne cu pui, pentru caini, in mult sos.
A mancat cam 200g fara nici-o treaba. I-am dat si hrana uscata(bobite) si nu o mananca.

| floresdemayo a răspuns (pentru Începătorul988):

Conserva o mănâncă, știu că îi place, fiindcă e vorba de carne, dar dă-i cățelușei carne de pui fiartă (nu din conservă!), dacă vrei să se vindece.

| Începătorul988 explică (pentru floresdemayo):

Cred ca nu manca din cauza caldurii. Am fost plecat de acasa acum aproximativ de o ora, si i-am lasat niste bobite cu putina conserva, desigur separate, si le-a mancat. +i-a revenit cheful de joaca. Probabil ca are blana prea deasa, si ziua ii e prea cald. Cineva mi-aa zis sa o ud din ora in ora cu apa.

| HadesSs a răspuns:

Cand e cald nu ii dai altceva decat crantanele si apa din belsug, el mananca cat ii trebuie. Daca ii dai pliculete cu carne sau conserve v-a manca repede si ii vine sa vomite. Eu am o fetita tot Yorky a mea mananca numai cand ajung acasa in rest bea apa nu se atinge de mancare. happy

| Începătorul988 explică (pentru HadesSs):

A mea e pofticioasa... prea pofticioasa. Daca mananc, si dupa ma duc la ea, ma miroase si ma latra. laughing
Ceva gen "iar mancasi fara sa-mi dai si mie, tuti'."

| HadesSs a răspuns (pentru Începătorul988):

Stiu asa face si a mea dar ii zic NU sau nu o primesc in bucatarie, eu o tin in apartament si doarme la capul meu sau intre picioarele mele asa am crescut-o de mica si e foarte alintata si atasata de mine laughing

| Începătorul988 explică (pentru HadesSs):

La fel si a mea. Ziua o tin afara, iar noaptea in casa (uneori noaptea afara, daca e mai caldut), si s-a invatat sa deschida plasa de la usa, si se duce si se pune sub scaun in fund. laughing