| Florin15VL a întrebat:

Salut, de curand mi-am luat un pui de ciobanesc german in varsta de o luna, as vrea sa stiu in ce consta hrana lui la aceasta varsta si cate mese trebuie sa manance pe zi, daca am voie sa-i dau lapte fiert si inca ceva, am inteles ca nu am voie sa-i pun mana pe urechi si bot cand e mic, e adevarat? as vrea sa-mi raspunda cei care se pricep, multumesc si astept raspunsurile voastre cat mai rapid.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E foarte mic,l-ai luat prea devreme,la varsta asta catelul isi incearca "puterile" luptandu-se cu fratii lui,incearca forta cu care musca si are parte de muscaturile celorlati,invata cu alte cuvinte cat si cum este "permis" sa muste,in functie de locul lui in haita.
Nu stiu daca tu te-ai grabit sa-l iei sau cel care il vindea,dar mai trebuia lasat cu fratii lui,l-ai lipsit de experiente care ii formeaza caracterul si comportamentul lui in "societate".
Sa-i cumperi jucarii de ros, mingiute care tiuie, ca sa stie sa isi retraga coltisorii la timp, altfel sa nu te trezesti cu vreo surpriza, desi lupii sunt extraordinar de inteligenti.
Pana la 6 saptamani,chiar doua luni,ii poti da mancare de doua,trei ori pe zi,pe urma,o singura data si sa respecti ora la care il hranesti.Apa proaspata sa aiba tot timpul,schimbata des! Mancarea,insa,i-o dai,il lasi sa manance si cand pare ca a terminat,iei vasul cu mancare,altfel,va tot manca toata ziua si nu va lasa stomacul sa aiba o digestie corecta.
Ii poti da mancare speciala pentru catei sub un an sau mancare gatita,orez fiert cu copane de pui,macaroane fierte cu carne de porc sau vita,laptele preferabil fiert,desi laptele proaspat muls ii va dezvolta imunitatea si nu va fi alergic.
Ii poti pune mana pe botic si urechi,dar bland,fara sa-l chinui,necajesti sau lovesti,sunt puncte extrem de sensibile iar el abia acum invata sa le foloseasca, nu e cazul sa-l sperii!
Sper ca i-ai facut deja prima deparazitare interna, daca nu prezinta-te la medicul veterinar si fa-o, se apropie si data primului vaccin, daca vrei sa ai un catel sanatos!
Te rog sa citesti aici mai multe informatii:
http://sanitavet.ro/recomandari_caini.html
Si,sa-l stapanesti sanatos, ciobanescul german e un caine unic, o rasa de la care multi oameni au de invatat!

| Florin15VL explică (pentru greece12):

Iti multumesc foarte mult, sfaturile pe care mi le-ai dat sunt extrem de folositoare si voi incerca sa tin cont de ele si daca nu-l luam de la varsta asta numai apucat alta ocazie deoarece proprietarul vroia sa-i dea cat mai repede ca sa nu-i slabeasca cateaua.

| greece12 a răspuns (pentru Florin15VL):

Proprietarul merita o bataie buna pentru asta,sa stii!
Eu am doi ciobanesti germani si mi-au facut de trei ori catelusi,dar pana nu-i faceam de doua luni, nu-i dadeam, chiar daca de la doua saptamani ii hraneam cu seringa, pipeta sau lingurita.
Si erau cate 9, cate 7, in fine!
Cateaua isi revine,mai ales daca proprietarul are grija si-o ajuta,dar tu ai dat peste un inconstient!
Citeste materialul pe care ti l-am trimis, este foarte util si nu neglija deparazitarile sau vaccinurile.
In rest, cum il cresti, asa o sa-l ai, catelusii mei la 6 saptamani stiau sa fuga dupa minge si o aduceau si inapoi,nu stiau s-o lase jos insa!laughing
Sa nu-l bati NICIODATA,sa-l certi si sa nu-i vorbesti apoi,este cea mai mare pedeapsa,sa stii.
Incearca sa il hranesti doar tu si fa-l sa inteleaga care sunt limitele,invata-l cu NU,de mic, prin vorba si prin gesturi.
Vei vedea, intr-un an, ce splendoare de caine ai si cat il vei iubi, lupul e doar un om care nu poate vorbi...happy

| Florin15VL explică (pentru greece12):

As dori daca se poate un id de mess deoarece as vrea sa pastram legatura ca vad ca te pricepi si poate pe viitor o sa mai am nevoie de sfaturile tale.

| greece12 a răspuns (pentru Florin15VL):

Iti voi trimite un mesaj privat.

5 răspunsuri:
| Bianca555 a răspuns:

Http://www.pedigree.ro/hrana-potrivita/junior/#lista poti sa ii cumperi un plis cu mancare umeda iar pe spatele plicului scrie clar de cata mancare are nevoie.