| Cosmin89321 a întrebat:

Salut, exista o alternativa la 3d printig care sa fie 2d? Adica o imprimanta normala care sa scoata piese 2d de plastic, cum am vazut ca sunt piese de plexiglas cu gauri precise si diverse forme.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dar intrebarea ta era alta...

Ce vrei tu se poate obtine cu un CNC, avand ca prefabricat o foaie de

PC Polycarbonat
PMMA Acryl
POM Polyoxymethylen
PEEK Polyetheretherketon
PVC Polyvinylchlorid
PTFE Polytetrafluorethylen

eventual si alte materiale ce se preteaza mai mult sau mai putin prelucrarii prin aschiere.

Spuneai ca doresti precizie...
Se mai poate obtine bineinteles si cu o imprimanta 3D, insa cu una de calitate (toleranta 0, 02mm).

Daca vrei materiale plastice (si nu polimeri sau pulberi metalice), atunci "Ultimaker" e singura si cea mai precisa imprimanta cu tehnologie FDM (Fused Deposition Modeling) ce o poti gasi pe piata, insa e scumpa.
Se foloseste deja la AUDI...pentru diferite piese ajutatoare (folosite ca ajutor in etapa de montaj, verificare).

Mai poti obtine ce doresti si prin sinterizare (insa nu materiale plastice, doar pulberi metalice).

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Prin abstractie, nici imprimantele normale nu-s 2D, ca noi traim in 3, eventual 4 dimensiuni dupa niste teorii. Hartia, chiar daca-i plata, are si ea o grosime, la fel si tusul imprimantei, deci este deja 3D, dar perceptia ta de gigant o schimba.
Prin urmare, nu exista alternativa unei imprimante 3D cu filament, pentru ca impimanta de casa si cea 3D functioneaza in moduri complet diferite.

| NLS a răspuns:

Foarte bune cele 2 comentarii.
Imprimantele clasice ce scot cu tus sau laser pe hartie, sunt oarecum tot 3D, chiar daca grosimea statului e imperceptibila cu ochiul liber, si sa presupunem ca tusul se si absoarbe in interiorul hartiei.

2D are sens doar cand vobim despre mediul digital, acolo putem stabili cu adevarat o grosime 0
(si totul e o ideologie pana la urma).
Pana si pe un monitor, cand ma uit IN DUNGA la un plan/suprafata, careia i-am atribuit sau ii atribuie programul grosimea zero, ea tot ocupa macar o grosime de 1 pixel.
Deci, cum spunea cineva - totul e relativ.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Dar intrebarea ta era alta...

Ce vrei tu se poate obtine cu un CNC, avand ca prefabricat o foaie de

PC Polycarbonat
PMMA Acryl
POM Polyoxymethylen
PEEK Polyetheretherketon
PVC Polyvinylchlorid
PTFE Polytetrafluorethylen

eventual si alte materiale ce se preteaza mai mult sau mai putin prelucrarii prin aschiere.

Spuneai ca doresti precizie...
Se mai poate obtine bineinteles si cu o imprimanta 3D, insa cu una de calitate (toleranta 0, 02mm).

Daca vrei materiale plastice (si nu polimeri sau pulberi metalice), atunci "Ultimaker" e singura si cea mai precisa imprimanta cu tehnologie FDM (Fused Deposition Modeling) ce o poti gasi pe piata, insa e scumpa.
Se foloseste deja la AUDI...pentru diferite piese ajutatoare (folosite ca ajutor in etapa de montaj, verificare).

Mai poti obtine ce doresti si prin sinterizare (insa nu materiale plastice, doar pulberi metalice).

| hacktek a răspuns:

Nu există piese 2d. Şi acestea au o anumită grosime, deci sunt tot 3D.